Układ oddechowy składa się z kilku narządów i struktur, w tym płuc, tchawicy, przepony i pęcherzyków płucnych. Odpowiada za pobieranie tlenu i wydalanie odpadów dwutlenku węgla.

Oto 10 zaskakujących faktów na temat układu oddechowego.
#1 Podczas samego oddychania tracisz dużo wody

Oddychanie umożliwia przyswajanie tlenu potrzebnego komórkom i wydalanie dwutlenku węgla. Ale kiedy robisz wydech, pozbywasz się również dużej ilości wody. Ile wody tracisz podczas oddychania? W stanie spoczynku człowiek wydycha do 17,5 mililitrów wody na godzinę. Ale podczas ćwiczeń tracisz około cztery razy więcej.

#2 Niektórzy ludzie mogą wstrzymać oddech na dłużej niż 20 minut

Średni czas, na jaki dorosły człowiek może wstrzymać oddech, wynosi od 30 do 60 sekund. To ograniczenie ma więcej wspólnego z gromadzeniem się zakwaszającego krew dwutlenku węgla niż z brakiem tlenu, który organizm magazynuje w białkach mięśniowych.

Nurkowie, którzy uprawiają nurkowanie pod wodą bez używania sprzętu takiego jak butle do nurkowania – stosują różne techniki, takie jak na przykład hiperwentylacja, aby zmniejszyć stężenie dwutlenku węgla we krwi, co pozwala im wstrzymać oddech na niezwykle długi czas. Duńczyk Stig Severinsen jest obecnie rekordzistą Guinnessa w najdłuższym nurkowaniu swobodnym. W 2010 roku wstrzymał oddech pod wodą na 22 minuty.

#3 Płuca to jedyne narządy, które mogą unosić się na wodzie

Każde twoje płuco zawiera około 300 milionów przypominających baloniki struktur zwanych pęcherzykami płucnymi, które zastępują tlenem odpadowy dwutlenek węgla we krwi. Kiedy te struktury są wypełnione powietrzem, płuca stają się jedynymi narządami w ludzkim ciele, które mogą unosić się na wodzie.

W rzeczywistości lekarze orzecznicy stosują tak zwany „test pływających płuc” podczas sekcji zwłok, aby określić, czy dziecko urodziło się martwe (zmarło w łonie matki). Jeśli płuca unoszą się na wodzie, dziecko urodziło się żywe, jeśli płuca się nie unoszą, dziecko było martwe.

#4 Podczas kichania cząsteczki nie podróżują tak szybko jak się nam wydaje

W przeszłości w badaniach szacowano prędkość kichania na 180 km/h. W popularnym serialu Discovery Channel „MythBusters”, gospodarze Jamie Hyneman i Adam Savage zarejestrowali maksymalną prędkość kichania 63 km/h.

Jednak badanie przeprowadzone w 2013 roku w czasopiśmie PLOS ONE wykazało, że maksymalna prędkość kichania jest nawet niższa niż wskaźniki określone w „MythBusters”. Korzystając z szybkiej kamery i świateł LED, naukowcy odkryli, że ich uczestnicy kichali tylko z prędkością 16 km/h.

#5 Przeziębienie może być spowodowane przez setki różnych wirusów

Przeziębienie jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu oddechowego i może być najpowszechniejszą znaną obecnie chorobą. Według Centers for Disease Control and Prevention jest to główna przyczyna wizyt lekarskich, a także opuszczonych dni w pracy i szkole. W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się ponad miliard przypadków przeziębienia.

Często uważa się, że przeziębienie jest synonimem „rinowirusa” (rodzina wirusów, które najczęściej powoduje tego typu choroby). Ale w rzeczywistości istnieje ponad 200 wirusów, które mogą powodować przeziębienie, w tym ludzki koronawirus i wirus RSV.

#6 Płuca i tchawica były ważnymi symbolami w starożytnym Egipcie.

U ludzi i innych zwierząt płuca i tchawica muszą współpracować, aby dostarczyć tlen do tkanek i komórek ciała. Starożytni Egipcjanie rozumieli znaczenie tej spójności dla przetrwania i stworzyli hieroglif przedstawiający płuca przyczepione do tchawicy, aby symbolizować jedność między górnym i dolnym Egiptem, która była niezbędna, aby kraj był silny i zdrowy. Ponieważ faraonowie byli odpowiedzialni za panowanie nad dwoma krainami, hieroglif płuc-tchawicy często znajduje się na artefaktach należących do faraonów, w tym na ubraniach, meblach i biżuterii.

#7 Słonie mają wyjątkową strukturę oddechową

W układzie oddechowym ssaków cienka warstwa tkanki zwana opłucną owija się wokół płuc i wyściela jamę klatki piersiowej. Obszar między warstwami opłucnej jest znany jako przestrzeń opłucnowa lub jama opłucnowa i zawiera płyn opłucnowy, który zapewnia nawilżenie, gdy płuca rozszerzają się i kurczą.

W przeciwieństwie do wszystkich innych ssaków jama opłucnowa słoni jest wypełniona twardą tkanką łączną. Ta niezwykła konstrukcja pozwala słoniom nurkować i wytrzymywać różnice ciśnień nad i pod wodą bez pękania naczyń krwionośnych w wyściółce ich płuc.

#8 Ruch klatki piersiowej podczas oddychania nie jest wynikiem ruchu powietrza

Kiedy robimy wdech, nasza klatka piersiowa puchnie, kiedy robimy wydech, nasza klatka piersiowa się zapada. Te ruchy w rzeczywistości nie są wynikiem napełniania lub opróżniania płuc przez powietrze. Podczas inhalacji przepona (cienki płat mięśnia w kształcie kopuły, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej) kurczy się i przesuwa w dół, zwiększając przestrzeń w jamie klatki piersiowej. W tym samym czasie mięśnie między żebrami kurczą się, ciągnąc klatkę piersiową do góry i na zewnątrz. Podczas wydechu dzieje się dokładnie odwrotnie.

#9 Astma była kiedyś leczona psychoterapią

Współczesna nauka wykazała, że ​​astma jest przewlekłą chorobą płuc, która powoduje zapalenie i zwężenie dróg oddechowych. To choroba fizyczna, która może zostać zaostrzona przez czynniki psychologiczne. Jednak w latach trzydziestych i pięćdziesiątych XX wieku ludzie uważali, że astma ma podłoże psychologiczne. Dlatego leczenie astmy koncentrowało się głównie na psychoanalizie.

#10 Konie oddychają tylko przez nosy

Dla ludzi oddychanie przez usta jest naturalne i łatwe. To samo dotyczy wielu innych ssaków – na przykład psy dyszą, aby się ochłodzić. Jednak konie oddychają tylko przez nozdrza. Mają płatek tkanki, który szczelnie przylega do jamy ustnej, co uniemożliwia im oddychanie przez usta, nawet w przypadku zaburzeń oddychania. Kiedy jedzą i połykają, klapa ta zamyka jamę nosową i otwiera jamę ustną, pozwalając pokarmowi spływać do gardła.

 

Źródła: Joseph Castro

Zdjęcia: PearsonEducation, Gettyimages, Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x