Wszyscy mamy włosy. Na naszych głowach, twarzach, kończynach, a także w ukrytych miejscach, są one naturalną częścią ludzkiego ciała. Włosy służyły jako ważny element pomagający nam przetrwać, utrzymując nas w cieple, z biegiem czasu, wraz z ewolucją zmieniły się w narzędzie, którego używamy do wyrażania naszej osobowości. Czy czasami zastanawiasz się, po co nam w ogóle włosy, skoro ciepło zapewniają nam ubrania? To futrzane przedłużenie naszego ciała jest bardziej interesujące, niż mogłoby się wydawać!

100 000 – 150 000 włosów na głowie

Czy wiesz, że przeciętny dorosły człowiek ma około 125 000 włosów? Na naszej głowie znajduje się około 150 000 mieszków włosowych i około 5 milionów na całym ciele. Urodziłeś się z dokładną liczbą mieszków na swoim ciele, która nie rośnie wraz z wiekiem. Liczba ta jest dziedziczna i może się różnić w zależności od koloru włosów. Osoby z naturalnymi blond włosami mają zwykle więcej mieszków włosowych, z szacunkową liczbą 150 000, podczas gdy osoby urodzone z naturalnie rudymi włosami mają zwykle tylko około 90 000. Istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na liczbę włosów na ciele, ale większość z nich jest wynikiem ingerencji człowieka – depilacja, stres czy przyjmowanie pewnych leków na choroby, takie jak rak.

Informacje mogą być przechowywane w naszych włosach!

Możesz pomyśleć, że brzmi to jak szaleństwo, ponieważ nasze włosy nie mają dysku twardego ani „chmury” do przechowywania rzeczy. Kiedy nasze włosy rosną, przenoszą w sobie nasze informacje biologiczne, podobnie jak paznokcie. Na przykład, kiedy nasze paznokcie rosną i pojawiają się na nich białe plamy, oznacza to brak składników odżywczych lub witamin w organizmie w czasie, gdy ta część paznokcia była formowana. Zjawisko to jest używane od wiele lat jako sposób sprawdzenia, czy ktoś jest niedożywiony lub, czy brakuje mu w diecie jakichś składników. Kiedy coś konsumujemy, jest to rozkładane na cząstki, pewne pierwiastki dostają się do krwiobiegu. Gdy cząsteczki podróżują po naszym ciele, mogą osadzać się w mieszku włosowym rosnącego włosa. Gdy włosy zaczynają rosnąć i wydostają się z ciała, przenoszą ze sobą te cząsteczki, ponieważ “wnikają” one do pasm włosów podczas ich formowania Cząsteczki te na zawsze pozostają częścią tego samego kawałka włosów.

Włosy ludzkie są zarówno elastyczne, jak i mocne

Chociaż ludzki włos nie jest tak mocny jak stal, może utrzymać większy ciężar niż kawałek drutu miedzianego tej samej długości i szerokości, co pojedynczy włos. Mówi się, że włosy z całej głowy łącznie mogą wytrzymać ciężar około 5600 do 8400 kilogramów, czyli równowartość wagi dwóch słoni. Średnia waga, jaką może utrzymać jeden ludzki włos, wynosi 85 gramów. Włosy ludzkie są również bardzo rozciągliwe. Włosy suche mogą rozciągać się około 1,2-1,3 razy w stosunku do swojej pierwotnej długości i mają zdolność powrotu do swojej normalnej formy. Kiedy nasze włosy są mokre, rozciągają się jeszcze bardziej, czasami nawet do 1,5 raza w stosunku do swojej normalnej długości.

Tyle samo mieszków, a włosów jakoś mniej

Pojedynczy włos może mieć średnią żywotność około 5 lat, zanim wypadnie. Chociaż liczba mieszków włosowych pozostaje taka sama przez całe życie, wraz z wiekiem włosy mogą w naturalny sposób wypadać. Oznacza to, że na głowie lub ciele fizycznie będzie mniej włosów, ale mieszki włosowe nadal tam będą. Dzieje się tak, ponieważ cykl wzrostu włosów w mieszkach ma fazę spoczynkową. W tym miejscu mieszek włosowy “zrzuci” włosy. Jeśli wystąpią zakłócenia w cyklu, może to spowodować, że organizm będzie tracił więcej włosów, niż produkuje, co może prowadzić do łysienia. Przeciętny człowiek traci dziennie od 50 do 100 włosów.

Czy temperatura może wpływać na wzrost włosów?

Istnieje mit, że cieplejszy klimat przyspiesza wzrost włosów. W niektórych badaniach udowodniono, że tak może być, ale nie ma wystarczających solidnych dowodów, aby stwierdzić to jednoznacznie, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Wiemy jednak, że chłodniejszy klimat może mieć wpływ na włosy. Zimne powietrze może je wysuszać, ponieważ w powietrzu brakuje wilgoci. Może to spowodować rozdwajanie końcówek, ponieważ włosy stają się łamliwe. W zimnym klimacie dochodzi do „gęsiej skórki” lub dreszczy, które pojawiają się, gdy mięśnie wokół mieszków włosowych napinają się, powodując wstawanie włosów. Nasze ciała robią to, gdy jest nam zimno, aby ciepłe powietrze mogło zostać uwięzione między włosami, zapewniając warstwę izolacyjną. Nazywa się to piloerekcją.

 

Możesz pomyśleć, że włosy są nieistotną częścią naszego “makijażu” jako ludzi, ale jest to całkiem fajna funkcja.

Możemy ich użyć do zbadania rzeczy, które połknęliśmy, utrzymują ciepło w zimnym klimacie i są częścią naszej tożsamości.

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x