Dziura ozonowa nad biegunem północnym

Każdego roku nad biegunem południowym otwierają się dziury ozonowe. Dziury na biegunie północnym są znacznie, znacznie rzadsze

Naukowcy odkryli prawdopodobnie największą dziurę w warstwie ozonowej, jaką kiedykolwiek zarejestrowano nad biegunem północnym!

Dziura ozonowa obejmuje obszar w przybliżeniu trzykrotnie większy od Grenlandii, stwierdzili naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w oświadczeniu, i może narazić ludzi żyjących na wysokich szerokościach geograficznych na duże poziomy promieniowania ultrafioletowego, jeśli wzrośnie znacznie. Na szczęście dziura prawdopodobnie sama się zamknie w ciągu najbliższych kilku tygodni, stwierdzili naukowcy z ESA.

W warstwie ozonowej – jest ona warstwą gazu w ziemskiej atmosferze, która pochłania większość szkodliwego światła ultrafioletowego emitowanego przez słońce – tworzą się dziury – co roku nad Antarktydą z powodu sezonowych zmian zachmurzenia. Jednak dziury ozonowe nad Arktyką są rzadsze. Po raz ostatni dziura ozonowa w Arktyce została otwarta w 2011 roku i była znacznie mniejsza niż dziura obserwowana teraz, stwierdzili naukowcy.

„Z mojego punktu widzenia jest to pierwszy raz, kiedy można mówić o prawdziwej dziurze ozonowej nad Arktyką” – powiedział Martin Dameris, naukowiec zajmujący się atmosferą w German Aerospace Center.

Dziura ozonowa Antarktydy otwiera się każdego roku z powodu połączenia niskich temperatur i zanieczyszczeń spowodowanych przez człowieka. Kiedy temperatura spada na początku zimy na Antarktydzie, nad biegunem południowym tworzą się chmury na dużych wysokościach. Przemysłowe zanieczyszczenia chemiczne, w tym chlor i brom, wywołują reakcje w tych chmurach, które “zjadają” otaczający je ozon.

Na Arktyce, która ma bardziej zmienne temperatury, zwykle nie ma takich sprzyjających warunków do niszczenia warstwy ozonowej – stwierdzili naukowcy. Jednak w tym roku silne wiatry uwięziły zimne powietrze w „wirze polarnym” nad Arktyką. Doprowadziło to do niższych temperatur i większej liczby chmur na dużych wysokościach niż zwykle. W związku z tym zaczęło się zubożenie ozonu na biegunie północnym.

Na szczęście, słońce powoli wznosi się nad Arktyką, temperatury atmosferyczne już zaczynają rosnąć, co oznacza, że ​​warunki powodujące dziurę ozonową powinny wkrótce ulec zmianie – stwierdzili naukowcy. Jeśli jednak dziura nadal będzie się rozszerzać na południe, mieszkańcy Arktyki – podobnie jak mieszkańcy południowej Grenlandii – mogą potrzebować ochrony przeciwsłonecznej, aby zapobiec negatywnym skutkom promieniowania UV.

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: ESA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x