Akt wandalizmu lub forma sztuki – 30 ciekawostek o Graffiti

Bez względu na to, jak bogate lub biedne jest miasto, często możemy w nim znaleźć graffiti. Jest już tak powszechne, że czasami nawet go nie zauważasz! Ale czy kiedykolwiek myślałeś o historii graffiti lub o jego rozmaitych stylach?

Sprawdź 20 faktów na temat tego światowego ruchu!

#1 Szacuje się, że każdy podatnik wydaje rocznie 4 do 12 złotych na usuwanie graffiti.

#2 Słowo graffiti pochodzi z greckiego i włoskiego – greckie słowo „graphein” oznacza „pisać”, a włoskie „graffito” oznacza „zadrapanie”.

#3 Los Angeles czyści około 3 miliony metrów kwadratowych graffiti rocznie.

#4 Wielu artystów graffiti pozostaje anonimowych, aby chronić swoją tożsamość i reputację, a także uniknąć konsekwencji prawnych.

#5 Znane dziś graffiti zaczęło się w Filadelfii pod koniec lat 60. Pierwotnie graffiti służyło głównie do formułowania oświadczeń politycznych i oznaczania terytorium gangów.

#6 Istnieje wiele różnych form tak zwanego “tagowania”, jedna zwana „pissing”, polega na uzupełnianiu gaśnicy farbą i pozwala na umieszczenie znaczników nawet na 6 metrów. Ponieważ jest to tak trudny styl, wynik jest zwykle falisty i niechlujny.

#7 Większość artystów graffiti nazywa samych siebie „pisarzami”.  Swoją prace zwykle oznaczają unikalnym podpisem zwanym „tagiem”. Jest to szczególnie ważne w przypadku artystów, którzy pragną publicznego uznania.

#8 W dzisiejszych czasach najczęściej używanymi materiałami do graffiti są farby w sprayu i markery.

#9 Banksy to najpopularniejszy artysta graffiti, znany ze swoich szablonów o tematyce politycznej i antywojennej.

#10 Rekord świata dla najdłuższego graffiti wynosi 2245.4 metrów. Został on wykonany w Dubaju w 2014 roku przez ponad 100 artystów i zawiera sceny z historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

#11 Chociaż graffiti w większości państw jest nielegalne, na całym świecie jest około 1650 “legalnych ścian” graffiti.

#12 „Yarn Bombing” jest formą graffiti, która powstała w Teksasie. Polega ona na pokrywaniu przedmiotów, konstrukcji lub drzew ozdobną dzianiną, lub szydełkowanym materiałem.

#13 Pierwszy znany przykład graffiti w „nowoczesnym stylu” znajduje się w starożytnym greckim mieście Efez. Graffiti przedstawia odcisk dłoni, który przypomina nieco serce, wraz z odciskami stóp i liczbą.

#14 „Heaven spot” to miejsce, w którym wykonuje się graffiti a, do którego trudno jest dotrzeć, takie jak dach lub wiadukt.

#15 Twórcy graffiti mają coś, co nazywa się „black book”. Jest to szkicownik, w którym rysują i planują przyszłe malunki.

#16 Graffiti było kiedyś określeniem odnoszącym się do opisów i rysunków znalezionych na ścianach starożytnych ruin, takich jak Pompeje czy rzymskie katakumby.

#17 Pierwszym znanym artystą graffiti był pan Darryl McCray z ulicy nazwanej Cornbread. Pod koniec lat 60. on i grupa przyjaciół zaczęli umieszczać swoje pseudonimy na ścianach w okolicach Filadelfii, co zapoczątkowało współczesny ruch graffiti.

#18 Bombardowanie graffiti ma miejsce, gdy duży kawałek graffiti jest umieszczany w krótkim czasie. Bombardowanie pociągów jest jedną z powszechnych form, w których grupa pisarzy szybko “zakrywa” pociąg graffiti przed przybyciem władz.

#19 Istnieje różnica między graffiti a sztuką uliczną. W przypadku graffiti, autorzy na ogół nie są zainteresowani zrozumieniem ich twórczości przez opinię publiczną. Sztuka uliczna jest wykorzystywana do angażowania wszystkich.

#20 Ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę z graffiti, nazywa się zabawkami (z ang. toys). Ci, którzy mają większe doświadczenie i szacunek wśród innych pisarzy, nazywani są królami lub królowymi.

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdkęcia: Khaleejtimes, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x