Dlaczego mamy czkawkę?

Możesz mieć czkawkę po posiłku lub lampce wina, lub czasami po prostu niespodziewanie. Ale czy jest jakiś cel tych powtarzających się „odbić”?

Czkawka u ludzi jest dość tajemnicza, ale naukowcy mają jedną intrygującą teorię – czkawka może pomóc płodowi w macicy nauczyć się oddychać. Później w życiu czkawka jest pozostałością po wczesnym treningu oddechowym.

Innymi słowy, czkawka jest zasadniczo bezużyteczna u dorosłych.

Czkawka to odruch, analogiczny do odruchu kolanowego, który pojawia się, gdy lekarz uderza w kolano młotkiem. Kiedy wyzwalany jest odruch, najczęściej poprzez stymulację przełyku lub żołądka, pień mózgu wysyła sygnały do ​​przepony i innych mięśni oddechowych, powodując ich mimowolne skurcze. Następnie nagłośnia (płat tkanki za językiem) zamyka wejście do krtani, tak jak podczas połykania, zasłaniając drogi oddechowe i powodując charakterystyczny dźwięk czkawki.

Ponieważ czkawka zamyka drogi oddechowe, nie ma oczywistego zastosowania u dorosłych. W przeciwieństwie do powiedzmy odruchu wymiotnego, który zapobiega zadławieniu, odruch czkawki nie chroni dróg oddechowych ani gardła.

Jednak sytuacja wygląda inaczej w łonie matki i u noworodków. W macicy płód dostaje tlen przez łożysko, ale zaraz po urodzeniu dziecka jego życie zależy od umiejętności oddychania. Naukowcy sugerują, że czkawka, która zaczyna się w macicy, zapewnia ten trening poprzez powtarzające się skurcze mięśni oddechowych.

Wcześniaki spędzają około 1% swojego czasu (około 15 minut dziennie) na czkawce, zgodnie z niedawnym badaniem w Clinical Neurophysiology, które badało aktywność mózgu związaną z czkawką u wcześniaków. Naukowcy odnotowali czkawkę w macicy już w dziewiątym tygodniu ciąży.

Badacze monitorowali 217 wcześniaków i noworodków urodzonych o czasie (wcześniaki rodzą się przed 37 tygodniem ciąży, a dzieci urodzone o czasie po 39 tygodniach) pod kątem czkawek, jednocześnie rejestrując aktywność mózgu dziecka (poprzez zapis EEG). W tym czasie naukowcy obserwowali 13 niemowląt przechodzących atak czkawki, zauważając, że czkawka stymulowała trzy różne rodzaje fal mózgowych w korze noworodków.

Poprzednie badania zarówno na modelach zwierzęcych, jak i na ludziach wykazali, że mimowolne skurcze mięśni w łonie matki wysyłają sygnały do ​​kory mózgowej. Badacze zaproponowali, że proces ten uczy mózg, gdzie znajdują się dane części ciała, aby później mógł je dowolnie kontrolować, naukowcy uważają, że ​​coś podobnego może mieć miejsce w przypadku czkawek u noworodków.

Ludzki oddech jest przez większość czasu mimowolny i zależy od sygnałów z pnia mózgu do mięśni oddechowych, ale możemy też zdecydować się na oddychanie “świadome” (na przykład, kiedy lekarz mówi nam, abyśmy „wzięli głęboki oddech”). Jest to umiejętność kontrolowania oddychania, której dzieci mogą się nauczyć przez czkawkę. Nie wiadomo jeszcze, czy obszar korowy stymulowany przez czkawkę bierze udział w swobodnym oddychaniu.

Niezależnie od początkowej funkcji czkawek badaczom wydaje się, że czkawka nie ma sensu po okresie noworodkowym.

Źródła: Link

Zdjęcia: Gettyimages

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x