20 faktów na temat promów kosmicznych!

Podróże kosmiczne to coś, o czym marzy każde dziecko. Jako że nie określilibyśmy się mianem dorosłych, chcemy podzielić się naszym zainteresowaniem promami kosmicznymi, przedstawiając 20 faktów na ich temat.

#1 Po wykonaniu 31 misji, z których pierwsza odbyła się w październiku 1985 roku, Atlantis wykonał swój ostatni lot w maju 2010 roku na ISS (Międzynarodową Stację Kosmiczną).

#2 W 2003 roku Columbia eksplodowała, powodując śmierć siedmiu astronautów podczas powrotu z przestrzeni kosmicznej.

#3 Winą za tą katastrofę został obarczony kawałek piankowej izolacji, który oderwał się od zewnętrznego zbiornika promu kosmicznego i uderzył w jego lewe skrzydło, uszkadzając osłony termiczne.

#4 Przed lądowaniem Columbia okrążyła Ziemię 37 razy w 1981 roku podczas swojej pierwszej podróży.

#5 Narodowy Cmentarz w Arlington jest miejscem, w którym wzniesiony został pomnik upamiętniający ofiary i katastrofę wahadłowca Columbia, który jest datowany i ma zarys promu.

#6 Podczas ponownego wejścia w atmosferę najwyższa temperatura, jakiej doświadczył wahadłowiec, wynosiła 1650’C.

#7 Atlantis jest pierwszym promem kosmicznym, który wystrzelił międzyplanetarną sondę Magellan, która zbadała 98% powierzchni Wenus.

#8 Na pokładzie promu każdego dnia astronauta otrzymuje prawie 2 kilogramy jedzenia.

#9 John Glenn miał 77 lat kiedy poleciał w kosmos na pokładzie wahadłowca Discovery. Jest najstarszą osobą jaka dostąpiła tego zaszczytu.

#10 Zewnętrzna warstwa wahadłowca Discovery składa się z około 23 000 metalowych płytek.

#11 Prom kosmiczny Endeavour zawdzięcza swoją nazwę dzieciom. W 1988 roku został zorganizowany konkurs wśród młodych uczniów, który wyłonił zwycięską nazwę. Jest to jedyny prom nazwany przez dzieci.

#12 Mamoru Mohri został pierwszym japońskim astronautą na promie kosmicznym Endeavour.

#13 Enterprise był prototypowym wahadłowcem, który niestety nigdy nie dotarł w kosmos. Obecnie stoi na wystawie w muzeum w USA obok pozostałych promów.

#14 Endeavour był w stanie poruszać się z prędkością orbitalną 27 870 km/h i ważył oszałamiające 78 000 kilogramów, gdy był pusty.

#15 Budowa Atlantisa trwała o połowę krócej niż jego najbliższego odpowiednika, promu Kolumbia. Atlantis był również lżejszy o prawie 2 tony.

#16 Dwa z pięciu promów kosmicznych zostały zniszczone podczas ich podróży kosmicznych. Jest to niesamowicie duży wskaźnik awaryjności dla współczesnych podróży.

#17 W 1986 roku Challenger eksplodował podczas startu, zabijając łącznie siedem osób. Jego lot trwał tylko 73 sekundy.

#18 Na pokładzie Challengera w 1984 roku Kathryn Sullivan była pierwszą Amerykanką, która odbyła spacer kosmiczny.

#19 Discovery wykonał najwięcej misji w porównaniu ze wszystkimi innymi promami.

#20 Ze względu na ogromną liczbę misji, które odbył, Discovery jest często określany jako bardzo brudny i zużyty, gdy ludzie widzą go po raz pierwszy.

Cuda kosmosu to niekończące się źródło faktów i informacji dla tych z nas, którzy kochają wszystko, co astronomiczne, i jak widać z powyższych faktów, promy kosmiczne nie są wyjątkiem.

Więc dzieci, cieszcie się marzeniami i sięgajcie gwiazd, póki możecie.

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3, Link4

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x