Rewolucja siatkowa jednak nie udana

1 lipca japoński rząd wprowadził zakaz rozdawania bezpłatnych plastikowych toreb przez sklepy detaliczne. Zamiast tego sklepy ogólnospożywcze i restauracje muszą pobierać dodatkowe opłaty za taki luksus. Jest to oczywiście próba ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych i zachęcania ludzi do korzystania z toreb wielokrotnego użytku.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​wydawało się, że przyniosło to natychmiastowy efekt. Chociaż niektórzy narzekali na dodatkowy czas oczekiwania przy kasie z pewnością nastąpił znaczny spadek liczby klientów korzystających z plastikowych toreb tylko w pierwszym miesiącu. Wygląda na to, że opłata od 3 do 5 jenów (0,10 – 0,17 PLN) za torebkę plastikową dla wielu okazała się zbyt wysoka.

W trzech największych sieciach sklepów ogólnospożywczych, w których torby wydawano kiedyś szybciej niż gdziekolwiek indziej, ilość osób nie kupujących plastikowych toreb wzrosła o ponad trzy czwarte. Przed wprowadzeniem ustawy około 25 procent klientów nie kupowało plastikowych toreb.

Zła wiadomość jest taka, że ​​w w sklepie Lohaco z artykułami gospodarstwa domowego liczba sprzedanych plastikowych toreb na zakupy wzrosła w zeszłym miesiącu, osiągając około 300-procentowy wzrost w stosunku do takiego samego okresu w tamtym roku.

Głównym powodem, dla którego ludzie nadal kupują plastikowe torby, jest sposób przechowywanie domowych śmieci. Te mniejsze torby ze sklepów wielobranżowych były szczególnie wygodne, jeśli chodzi o przechowywanie wilgotnych i śmierdzących resztek jedzenia, takich jak skrawki warzyw i niejadalne części ryb itp. Większe torby kupowane w supermarketach były zwykle przydatne, aby pomieścić mniejsze partie śmieci, które gromadzą się pomiędzy odbiorem nieczystości, który ma miejsce kilka razy w tygodniu w Japonii. Często różne rodzaje śmieci zbierane są w różne dni. Wiele japońskich domów ma ograniczoną przestrzeń, częste pakowanie do większych toreb jest próbą ochrony przed walającymi się małymi workami ze śmieciami.

Wiele osób nie widzi żadnej alternatywy, co mogliby zrobić ze swoimi śmieciami i nie byli jeszcze gotowi aby rozstać się z plastikowymi torbami.

Źródło: NHK News Web , Hachima Kiko | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x