Czy niedźwiedzie naprawdę lubią miód?

Kubuś Puchatek słynie z miłości do miodu, ale czy to tylko on ma bzika na punkcie słodkich przysmaków, czy też wszystkie niedźwiedzie kochają miód? Naturalne cukry pochodzące z miodu są odżywczym dodatkiem dla wielu żywych stworzeń.

Przekonajmy się, czy miód jest uwielbiany ze względu na swoje właściwości odżywcze, czy też za słodki i pyszny smak.
Co właściwie jedzą niedźwiedzie?

Dieta niedźwiedzi jest zróżnicowana i oferuje szeroki wachlarz opcji żywieniowych w zależności od obszaru, na którym żyją. Ogólnie rzecz biorąc, niedźwiedzie wszystkożerne jedzą trawę, jagody, ryby, owady i mniejsze ssaki, takie jak jelenie. Niedźwiedzie potrzebują dużej ilości białka, aby zachować zdrowie na wolności, więc ich dieta zmienia się w ciągu roku, dostosowując się do sezonowej oferty. Nie wszystkie niedźwiedzie mają taką samą dietę – Niedźwiedź okularowy jest roślinożercą, więc prawdopodobnie zjada więcej miodu, ponieważ jego opcje żywieniowe są bardziej ograniczone niż niedźwiedzie wszystkożernych. Dieta pandy wielkiej jest najbardziej ograniczona, ponieważ je tylko bambus! Tylko około 1% jej diety składa się z innych roślin, a czasem z mięsa.

Jak niedźwiedzie zdobywają miód?

Możesz się zastanawiać, w jaki sposób niedźwiedź wspina się na drzewo i wyciąga miód z ula bez upadku lub ukąszenia przez pszczoły. Odpowiedź jest prosta, niedźwiedź zjada cały ul, w tym pszczoły i larwy. W przeciwieństwie do Kubusia Puchatka ze swoim dobrze prezentującym się słojem z miodem, w prawdziwym życiu niedźwiedzie zjadają cały ul, ponieważ jest on doskonałym źródłem białka. Dowody sugerują, że niedźwiedzie szukają pszczół, a nie samego miodu, ponieważ pszczoły zawierają większą ilość białka.

Jeśli dotkniesz ula, czy nie zostaniesz ukąszony?

Chociaż niedźwiedzie nieustraszenie zjadają całe ule, razem z pszczołami, jest cena, którą muszą zapłacić. Na szczęście futro niedźwiedzia jest tak grube, że pszczoły nie są w stanie użądlić większości ich ciała, dlatego warto zaryzykować ten smaczny przysmak. Obszary wokół twarzy i uszu to miejsca, w których włos jest najmniej gęsty, więc jest to jedyny obszar, w który pszczoły mogą skutecznie żądlić.

Czy wszystkie niedźwiedzie kochają miód?

Naukowcy twierdzą, że większość gatunków niedźwiedzi będzie szukać miodu w ulach, ale podobno najbardziej lubią go niedźwiedź czarny i brunatny. Kochają go tak bardzo, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby to osiągnąć, wliczając w to, zbliżanie się do ludzi i włamywanie do ich farm. W 2018 roku niedźwiedzie zniszczyły ponad 370 uli w całej Finlandii i Estonii. Jeden rolnik został pozbawiony tylu plonów, że ​​rząd musiał wypłacić mu 143 000 dolarów jako odszkodowanie za utracone i uszkodzone ule i miód. Ze względu na klimat nie wszystkie niedźwiedzie mają dostęp do uli. Na przykład niedźwiedź polarny żyjący w warunkach subarktycznych nigdy nie posmakuje miodu, ponieważ klimat jest zbyt zimny, aby pszczoły mogły przeżyć.

Badania pokazują, że niektóre niedźwiedzie naprawdę lubią miód, ale dzieje się tak głównie z powodu dodatków, które mu towarzyszą. Gdyby niedźwiedź otrzymał słoik miodu, mógłby być nim mniej zainteresowany, ponieważ nie byłoby ula, pszczół i larw, z których czerpałby najwięcej białka.

Nie wszystkie niedźwiedzie mają taką samą dietę, więc nie wszystkie z nich kochają miód, ale te, które mają dostęp do uli, uwielbiają go!

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x