Co zrobić by dzień trwał dłużej?

Pojęcie czasu jest używane zarówno w fizyce, jak i filozofii. Pomimo tego, że każdy wie, że doba ma 24 godziny, godzina 60 minut, minuta 60 sekund itd., nasze poczucie czasu jest indywidualne i może się zmieniać w ciągu dnia i niektórych okresów naszego życia. Najczęściej słyszymy skargi od osób starszych, które twierdzą, że dni stały się znacznie krótsze niż kiedyś. Oczywiście jest to ich subiektywne odczucie, co wiąże się z tym, że życie osoby starszej jest często raczej monotonne i mniej obfite w wydarzenia niż osoby młodszej. Ideę percepcji czasu można zastosować w praktyce i wykorzystać. Jeśli załadujemy nasz mózg nowymi informacjami, dodatkowy czas potrzebny na ich przetworzenie sprawi, że poczujemy, że czas płynie znacznie wolniej, w wyniku czego dzień wyda się znacznie dłuższy.

Możesz wydłużyć swój dzień na pięć sposobów:
#1 Nauka

Czytanie, uczęszczanie na różne kursy, opanowanie nowej wiedzy i umiejętności, pozwala skłonić nasz mózg do przemyśleń, które sprawią, że czas popłynie wolniej.

#2 Zwiedzanie nowych miejsc i przełamywanie schematów

Nowe informacje (nowi ludzie, zapachy, dźwięki, kolory itp.) Muszą zostać przetworzone przez mózg, gdy zmieniamy otaczające nas na co dzień środowisko. To niekoniecznie musi być wycieczka. Możesz zmienić otoczenie, zabierając pracę do kawiarni, wybierając nową restaurację na obiad lub zmieniając trasę, którą pokonujesz na codziennym spacerze.

#3 Poznawanie nowych ludzi

Komunikacja z ludźmi, zwłaszcza nowymi, wymaga sporej siły i energii duchowej, ponieważ trzeba ich zrozumieć i „przetworzyć”. Socjalizacja to także doskonała metoda treningu dla mózgu. Ponadto komunikacja z nowymi ludźmi dostarcza nam wielu nowych informacji – zarówno o nich, jak i od nich.

#4 Próbowanie nowych rzeczy

Nowe czynności związane z nowymi żywymi wrażeniami również sprawiają, że mózg jest bardziej czujny. Może to być nowy sport lub nowe hobby, mózg zwraca wtedy uwagę na każdą najmniejszą rzecz, a czas się wydłuża i dzień staje się dłuższy.

#5 Bycie spontanicznym

Niespodzianki pomagają nam pobudzić i rozpalić doznania. Powinniście zaskakiwać swoje mózgi spontanicznymi decyzjami i nowymi wrażeniami. W końcu, jak już wiemy, im mniej informacji jest znanych i im dłużej mózgowi zajmie ich przetworzenie, tym dłużej będzie upływał dzień.

Po co wydłużać dzień?

Czy wiesz, jaki jest najcenniejszy zasób w Twoim życiu? To czas. Jakość i poziom Twojego życia zależy od tego, jak spędzasz czas i planujesz swój dzień. Ilość tego surowca jest taka sama dla wszystkich ludzi – 24 godziny. Niektórzy pozwalają sobie na sen przez 12-14 godzin, podczas gdy inni odpoczywają maksymalnie 4 godziny w nocy. Ale to nie wszystko – działania powinny być odpowiednio rozłożone. Bez tego Twój dzień nie będzie efektywny, nawet przy 15 godzinach “pracy”.

Istnieją dwa rodzaje ludzi

#1 Nie ma planu ani harmonogramu – Dzień mija chaotycznie. Na ogół są to osoby, które nie mają żadnych mocnych ambicji ani długoterminowych celów życiowych.

#2 Wyznacza zbyt dużą liczbę zadań – To ludzie, którzy mają cele i ambicje. Generalnie koncentrują się na swoich marzeniach i pragnieniach.

Jeśli należysz do drugiej kategorii, otwórz kalendarz, iPada lub telefon i zobacz, ile rzeczy zaplanowałeś na dziś lub na jutro. Jeżeli już zalewają Cię zimne poty, bo wiesz, że ze wszystkim nie dasz rady, to masz problem. Jest to niebezpieczne, ponieważ zbyt wiele zadań, których realnie nie jesteś w stanie wykonać, może Cię przygnębić i pogorszyć samopoczucie po całej wykonanej pracy. Jeśli świadomie zmusisz się do wykonania ogromnej ilości zadań dziennie, jestem pewny, że nie podołasz wszystkim. I gdzieś w głębi się ze mną zgadzasz. Wiesz, że masz 10 zadań, mimo że rozwiązanie 5 z nich zajmie cały dzień. Musisz delegować zadania lub radzić sobie z nimi następnego dnia. Ta nieefektywność czyni nas nieszczęśliwymi i skraca nasz dzień. Nie jesteś zadowolony ze swoich postępów i wyników, gdy idziesz spać. I być może obudzisz się w złości, wiedząc, że wczoraj ci się nie udało.

W rzeczywistości wszystko jest w porządku! Po prostu ustawiłeś zbyt wiele zadań.

Dlatego postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami i znajdź równowagę, aby Twój dzień trwał dłużej i był bardziej satysfakcjonujący. Powodzenia!

 

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x