Otwarcie na nowo pierwszej restauracji ramen

Zabytkowa restauracja ramen Rairaiken ponownie podaje ramen.

Obecnie w całej Japonii są restauracje z ramenem, a danie to jest coraz łatwiejsze do znalezienia również w innych krajach. Ale każdy trend kulinarny musi się gdzieś zacząć, a dla japońskich restauracji ramenowych punktem wyjścia był Rairaiken.

Otwarta w 1910 roku w tokijskiej dzielnicy Asakusa, Rairaiken była pierwszą japońską restauracją z ramenem. Obsługiwany przez założyciela Kanichi Ozakiego i zespół kucharzy rekrutowanych z Chinatown w Jokohamie, Rairaiken odniósł szybki sukces, obsługując czasem nawet 3000 klientów w ciągu jednego dnia.

Po lewej: Rairaiken w 1914 roku | Po prawej: Kanichi Ozaki

Rairaiken zajmował swoje miejsce w Asakusie przez ponad 30 lat, ale w 1944 r., gdy II wojna światowa siała spustoszenie w życiu zwykłych obywateli, restauracja została zamknięta. Zamknięcie okazało się tymczasowe i w 1954 roku restauracja została ponownie otwarte w dzielnicy Yaesu, w pobliżu dzisiejszego dworca Tokyo, a w 1965 roku ponownie przeniosła się, tym razem do dzielnicy Kanda. Jednak w 1976 roku, nikt nie był w stanie prowadzić rodzinnej firmy, Rairaiken na dobre zamknięto.

Kanichi Ozaki, w wieku 55 lat po lewej stronie, po jego lewej stronie stoi Shinichi Ozaki, jego syn, drugi właściciel Rairaikena.

Ale teraz, po 44 latach, Rairaiken powraca. W ramach swojej misji zachowania i dzielenia się historią ramenu, Shin Yokohama Ramen Museum prowadzi intensywne badania nad Rairaikenem, z pomocą wnuka Kanichiego, Kunio Takahashiego i prawnuka Yusaku Takahashiego. Dzięki ich połączonym wysiłkom, w tym bezpośredniemu doświadczeniu Kunio w jedzeniu ramenu w pierwotnej lokalizacji Rairaiken, muzeum było w stanie określić składniki, których Kanichi używał do swoich makaronów i dodatków, a nawet wydedukowano, jaki rodzaj obecnie dostępnej mąki jest potomkiem genetycznym odmiany używanej podczas otwierania Rairaiken. Znają również sposób, w który Kanichi przygotowywał swój makaron i inne dania. Posiadając tą wiedzę zdecydowano otworzyć restaurację Rairaiken w muzeum, które znajduje się w mieście Jokohama, około 25 minut na południe od Tokio.

Muzeum Shin Yokohama Ramen odtwarza pierwsze piętro oryginalnego budynku Rairaiken

Jeśli chodzi o bulion, badania muzeum wykazały, że chociaż Rairaiken używał bazy sojowej (która pozostaje reprezentatywnym bulionem dla ramenu we wschodniej Japonii), dokładna receptura była regularnie dostosowywana w zależności od tego, jakie jakości składniki były dostępne. Naukowcy wykorzystali posiadane informacje, aby stworzyć to, co oni i potomkowie Kanichiego uważają za pyszne, nowoczesne wykonanie bulionu Rairaikena.

Ramen Rairaiken (2020)

Wnętrze Muzeum Shin Yokohama Ramen

W muzeum znajduje się pół tuzina mini restauracji ramen regularnie zmieniających się, reprezentujących różne regiony Japonii, a nawet innych krajów. Nie jest jasne, czy nowy Rairaiken będzie również operacją ograniczoną czasowo, czy też jego rodowód zapewni mu stały miejsce w murach muzeum.

Źródło: Shin Yokohama Ramen Museum | Zdjęcia: @Press via IT Media

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x