Gigantyczne fale piasku na Marsie

Naukowcy po raz pierwszy zauważyli migrację dużych fal marsjańskiego piasku. Odkrycie obala od dawna utrzymywane przekonanie, że te „mega fale” nie poruszały się od czasu ich powstania setki tysięcy lat temu. Są również dowodem silniejszych niż oczekiwano wiatrów na Czerwonej Planecie.

To zdumiewające, że ludzie mogą wykryć te zmiany na Marsie, mówi Ralph Lorenz, planetolog z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, który nie brał udziału w badaniach. Możemy teraz mierzyć procesy zachodzące na powierzchni innej planety, które są tylko kilka razy szybsze niż rosną nasze włosy.

Mega fale znajdują się na pustyniach na Ziemi, często między wydmami. Fale w piasku oddalone od siebie o kilkadziesiąt metrów, są większą wersją zmarszczek, które falują co około 10 centymetrów na wielu wydmach. Ale w przeciwieństwie do wydm, mega fale składają się z dwóch rozmiarów ziaren piasku. Grubsze, cięższe ziarna pokrywają grzbiety mega zmarszczek, utrudniając wiatrowi poruszanie się tymi miejscami, mówi Simone Silvestro, planetolog z włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki w Neapolu.

Od początku XXI wieku łaziki i orbitery marsjańskie wielokrotnie zauważały mega fale na Czerwonej Planecie. Ale wydawało się, że nie zmieniły się w żaden wymierny sposób, co doprowadziło niektórych naukowców do myślenia, że ​​są reliktami z przeszłości Marsa, kiedy jego gęstsza atmosfera pozwalała na silniejsze wiatry. Teraz, używając zdjęć wykonanych przez Mars Reconnaissance Orbiter NASA, Silvestro i jego koledzy pokazali, że niektóre mega fale pełzają – tylko bardzo powoli.

Naukowcy skupili się na dwóch miejscach w pobliżu równika Marsa. Przeanalizowali około 1100 mega fal w kraterze McLaughlin i 300 w regionie Nili Fossae. Szukali oznak ruchu, porównując zdjęcia poklatkowe każdego miejsca – zrobione odpowiednio w odstępie 7,6 i 9,4 roku. Jak donosi zespół w Journal of Geophysical Research: Planets, liczba mega fal w obu regionach rosła o około 10 centymetrów rocznie. Czyli prawie tak szybko jak mega fale poruszają się po pustyni Lut w Iranie .

Mega fale w pobliżu wydmy na Marsie.

To niespodzianka, że ​​mega fale w ogóle poruszają się po Marsie, mówi Jim Zimbelman, planetolog geolog z Muzeum Lotnictwa i Kosmosu Smithsonian Institution. Mówi, że zaledwie kilkadziesiąt lat temu nie było dowodów na to, że piaski na Marsie są ruchliwe. Nikt z nas nie sądził, że wiatry są wystarczająco silne.

Silvestro i jego współpracownicy sugerują, że wiatry na Marsie mogą przyspieszać małe ziarenka piasku. Gdy ziarna te zaczną się toczyć lub podskakiwać, mogą działać jak taran, uderzając w większe ziarna i wprawiając je w ruch. Ten proces, znany jako pełzanie wywołane uderzeniem, został zaobserwowany na Ziemi. Zespół podsumowuje, że wydmy na Marsie prawdopodobnie przekazały swoje ziarna na potrzeby migracji mega fal, ponieważ pobliskie wydmy poruszały się w tym samym kierunku, co mega fale.

Modele atmosferyczne Marsa sugerują, że wiatry zdolne do przenoszenia piasku są rzadkie. Zespół sugeruje, że odkrycie migrujących mega fal wymusi rewizję tych modeli.

Silvestro planuje rozszerzyć swoje poszukiwania migrujących mega fal na całą planetę. Podejrzewa, że ​​najszybsze mega fale znajdują się w pobliżu najszybciej poruszających się wydm Marsa. Naukowcy sugerują, że poruszające się mega fale są latarniami wiatrowymi, które z kolei mogą wywołać burze piaskowe. Pył unoszący się w powietrzu może pokrywać panele słoneczne, zmniejszając ich wydajność, a także może zaklejać części mechaniczne, takie jak koła zębate. To zła wiadomość zarówno dla łazików marsjańskich, jak i dla siedlisk ludzkich.

Źródło: Katherine Kornei, doi:10.1126/science.abd9632 | Zdjęcia: NASA / JPL / UNIVERSITY OF ARIZONA, Photo by Jordan Opel on Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x