Czy można dotrzeć do końca tęczy?

Niestety, nigdy nie posmakujesz tęczy, po wpadnięciu na nią z otwartymi ustami i nigdy nie dostaniesz tego małego, zielonego irlandzkiego garnka ze złotem.

Nigdy też nie będziesz w stanie znaleźć się nad tęczą, wysoko w górze, jak śpiewała Dorothy.

Dlaczego nie możesz dotrzeć do końca tęczy?

Cóż, po prostu to dlatego, że tęcze są w rzeczywistości złudzeniami optycznymi, a nie czymś fizycznym lub namacalnym. Tęcza powstaje, ponieważ krople deszczu działają jak małe pryzmaty. Załamują i odbijają światło słoneczne w Twoim kierunku, gdy na nie patrzysz. Różne długości fal światła załamują się pod różnymi kątami, więc białe światło słoneczne jest podzielone na uporządkowany zestaw ogromnych, łukowych kolorów, które widzisz w tęczy. Mając to na uwadze, logiczne jest to, że kiedy zbliżasz się do tęczy, zmieniają się kąty, pod którymi na nią patrzysz.

Tęcza zawsze będzie w tej samej odległości od ciebie.

Aby kolory tęczy były widoczne, kropelki wody muszą znajdować się w pewnej odległości od Ciebie. Gdy zbliżasz się do tęczy, ona zawsze pozostaje w tej samej odległości od ciebie (kiedy się ruszysz, zmianie ulega kąt między słońcem, kroplami, a twoimi oczami i tęcza znika, lub pojawia się ponownie w innym miejscu), więc nigdy nie będzie można jej dosięgnąć. Aby tęcza pozostała widoczna, kąt ten musi wynosić 42 stopnie.

Jeśli nie możesz znaleźć się nad tęczą, jak ludzie robią jej zdjęcia z samolotu?

Jak wspomniałem powyżej, nigdy nie będziesz w stanie znaleźć się nad tęczą. Jednak wciąż ludzie robią zdjęcia z samolotów, na których widać jak lecą nad tęczą. O co w tym wszystkim chodzi? Cóż, to kolejna iluzja optyczna, związana z oknami samolotu, które mają właściwość dwójłomności. Dwójłomność to optyczna właściwość światła rozszczepiającego się na dwa promienie podczas patrzenia przez materiał, przy czym oba promienie mają również różnie rozproszone kolory. Kiedy więc patrzysz, światło przechodzi przez okno samolotu do twoich oczu, dwa promienie światła interferują ze sobą, tworząc kolorowe pasma, podobnie jak to widać, patrząc na tęczę.

Podsumowując, nie możesz wzlecieć nad tęczę, i nie możesz dotrzeć do jej końca. Zabijanie marzeń z dzieciństwa kilkoma faktami!

 

Źródła: Link, Link1, Link2

Zdjęcia: Caters, Unsplash

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x