Ważne artefakty które zaginęły

Muzea są domem dla kolekcji relikwii z całego świata, umożliwiając szerokiej publiczności interakcję z historią. Jednak wiele z tych reliktów ma się nijak do niezwykłych artefaktów, które zaginęły przed laty. Od starożytnych rezerwatów po opuszczone artefakty z I wojny światowej – zagubione skarby są podstawą zarówno fikcyjnych, jak i prawdziwych przygód. Większość bardziej znanych zaginionych artefaktów prawdopodobnie nigdy nie zostanie odzyskana – wiele z nich zostało zniszczonych – ale to nie powstrzymuje łowców zabytków, którzy nadal poszukują skarbów.

Nikt nie wie, gdzie znajdują się ostatnie panele tkaniny z Bayeux

Zdjęcie: Unknown / Wikimedia Commons / Public Domain

Tkanina z Bayeux to jeden z najbardziej rozpoznawalnych skarbów średniowiecza, który istnieje do dziś. Podobno powstały w ciągu kilku lat od bitwy pod Hastings w 1066 roku n.e., obszerna narracja na tkaninie przedstawia inwazję Wilhelma Zdobywcy na Anglię. Odsłonięty w 1729 roku gobelin ma długość 230 stóp (~70 metrów), ale brakuje mu ostatniej sceny, o czym świadczy jego postrzępione zakończenie i brak narracyjnego zakończenia. Współcześni hafciarze próbowali zakończyć historię, prawdziwe ostatnie panele tkaniny z Bayeux nigdy nie zostały odnalezione.

Skarb Czarnobrodego może wciąż tam być

Zdjęcie: Joseph Nicholls / Wikimedia Commons / Public Domain

Edward Teach, znany również jako Czarnobrody, może mieć dużą konkurencję jeśli chodzi o tytuł najsłynniejszego pirata. Jego zaginiony skarb jest najbardziej znanym fragmentem jego historii. W 1718 roku Czarnobrody i jego statek Queen Anne’s Revenge osiadł na mieliźnie w Północnej Karolinie; nikt nigdy nie znalazł olbrzymiego skarbu, który podobno przewoził statek.

Ponieważ incydent ten ani nie uczynił statku bezużytecznym ani nie wpłynął znacząco na ludzi na jego pokładzie, załoga miałaby dużo czasu na rozładowanie i ukrycie skarbu. Do dnia dzisiejszego rzekomy skarb Czarnobrodego nie został odnaleziony.

Zaginiony mózg Johna F. Kennedy’ego

Zdjęcie: NASA / Wikimedia Commons / Public Domain

Między 1963 r. – rokiem śmierci prezydenta Johna F. Kennedy’ego – a 1966 rokiemn, mózg JFK – który lekarze usunęli podczas sekcji zwłok – zaginął z magazynu w Archiwum Narodowym. Nikt nie może wyjaśnić, kiedy, jak i dlaczego to się stało. W tej sprawie jest wiele teorii spiskowych, a jedna z teorii dotyczy brata JFK, Roberta Kennedy’ego. Niektórzy uważają, że Robert zabrał mózg, aby ukryć dowody wielu rzekomych chorób, które JFK ukrywał przed opinią publiczną, gdy sprawował urząd.

Mapa użyta do zaplanowania zrzucenia bomby atomowego w Hiroszimie zaginęła

Zdjęcie: National Archives / www.archives.gov / Public Domain

Bomba atomowe zrzucone przez Stany Zjednoczone na Hiroszimę i Nagasaki na zawsze zmieniły historię świata, ale mapa użyta do planowania pierwszego atomowego ataku zaginęła. Dokument zatytułowany Map of Target Area 90-30-748, Hiroshima Area, A-2 Section, XXI Bomber Command, ma znajdować się w Archiwum Narodowym, ale zniknął niewiadomo kiedy i nigdy nie został odzyskany. Dla dobra potomnych nadal istnieje kilka kopii mapy.

Biżuteria zgubiona przez króla

Zdjęcie: Unknown / Wikimedia Commons / Public Domain

Król Jan jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych monarchów w historii angielskiego tronu. Jego niesławna utrata klejnotów koronnych prawdopodobnie ma coś wspólnego z jego reputacją. Znany jako Zły Król Jan, władca ten był niesławny zarówno ze względu na swoją niekompetencję, jak i wrogość.

Uciekając przed wrogami w 1216 roku, król Jan i jego świta próbowali przekroczyć płytki, błotnisty odcinek rzeki Nene. Jego wóz z bagażami został złapany w potrzask przez podnoszącą się wodę a następnie zabrany z nurtem rzeki. Jego zawartość były wersję klejnotów koronnych Johna, w tym jego rzeczywistą koronę. Od wieków poszukiwacze relikwii szukają tego skarbu ale jeszcze go nie znaleźli.

Sarkofag z najmniejszej piramidy w Gizie zniknął

Zdjęcie: B. Strassberger / Wikimedia Commons / Public Domain

W najmniejszej z wielkich piramid w Gizie znajduje się grobowiec faraona Menkaure’a – nie jest to powszechnie znane nazwisko, ale jest on prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych postaci egiptofilów. Na przestrzeni wieków rabusie grobowców zabrali większość posągów, artefaktów i skarbów pochowanych wraz z Mykerinem, w tym jego mumię.

Kiedy brytyjski żołnierz Richard Vyse odkrył sarkofag Mykerinosa w 1837 roku – z fałszywą zastępczą mumią w środku – próbował wysłać go z powrotem do Londynu. Niestety statek, który go przewoził, zatonął w czasie rejsu – po tym incydencie nikt nie znalazł sarkofagu.

Trzecia Rzesza sprawiła, że ​​Bursztynowa Komnata zniknęła

Zdjęcie: Andrei Andreyevich Zeest / Wikimedia Commons / Public Domain

Niektórzy monarchowie używają kamieni i klejnotów do ozdabiania swoich koron i berła, ale król pruski Fryderyk I poszedł o krok dalej, zlecając wykonanie całego pokoju ze swojego ulubionego kamienia: bursztynu. Bursztynowy Komnata powstała w 1701 roku, a następnie 15 lat później król Fryderyk Wilhelm I podarował ją Piotrowi Wielkiemu jako symbol ich nowego sojuszu.

Pomieszczenie składało się z kilku dużych, wyjmowanych paneli, które można było z łatwością przenosić. Jednak ta dogodność szybko zmieniła się w wadę, gdy Niemcy rozpoczęli operację Barbarossa w 1941 roku i najechali Rosję. Trzecia Rzesza splądrowała niezliczone rosyjskie skarby, w tym Bursztynową Komnatę, którą wysłali do muzeum zamkowego w Königsberg w Niemczech. Niektórzy uważają, że uderzenia ofensywne zniszczyły ten niemiecki zamek w 1944 roku, przypuszcza się, że Bursztynowa Komnata zaginęła. Krążą pogłoski, że być może grupa ludzi ponownie zdekonstruowała Bursztynowy Komnatę i przeniosła ją w tajne miejsce.

Miecz Honjo Masamune nie przetrwał drugiej wojny światowej

Zdjęcie: Docsubster / Wikimedia Commons

Goro Nyudo Masamune był znanym japońskim twórcą mieczy, a Honjo Masamune było prawdopodobnie jego najlepszym dziełem. Legendarna katana podobno pojawiły się około 13 wieku, dzierżona przez znanego samuraja Honjo Shigenaga. Przez pokolenia wśród szogunów miecz był przekazywany i służył jako potężny symbol japońskiego przywództwa.

Ostrze stało się oficjalnym skarbem narodowym Japonii w 1939 roku, ale nie przetrwało kolejnych sześciu lat konfliktu. Po tym, jak Japonia poddała się Stanom Zjednoczonym pod koniec II wojny światowej, rząd Stanów Zjednoczonych zażądał od japońskich rodzin zrzeczenia się broni osobistej, w tym Honjo Masamune. Nie wiadomo, gdzie obecnie znajduje się miecz.

Zniknął gatunek „człowieka pekińskiego”

Zdjęcie: Yan Li / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Zestawiając ewolucyjną historię ludzkości, okaz “człowieka pekińskiego” – zidentyfikowany w 1927 roku jako doskonały przykład Homo erectus – był jednym z najważniejszych odkryć. Odkryty w pobliżu Pekinu w Chinach, zyskał rozgłos na całym świecie, a naukowcy ostatecznie ogłosili go przodkiem współczesnych ludzi. Jednak człowiek pekiński zaginął podczas II wojny światowej. W obliczu zbliżającej się japońskiej inwazji chińscy uczeni próbowali wyeksportować okaz z Chin, ale nie ma żadnych zapisów, dokąd trafił później.

Cała sztuka Williama Szekspira zaginęła

Zdjęcie: Unknown / Wikimedia Commons / Public Domain

William Shakespeare nie jest po prostu najbardziej znanym dramaturgiem wszechczasów, jest także jednym z najbardziej płodnych. Większość dzieł Szekspira przetrwała stulecia, a czytelnicy nadal mogą czytać jego sztuki do dziś – wyjątkiem wydaje się być Cardenio, pozornie pełnometrażowa sztuka, o której uczeni wiedzą tylko z biurokratycznych zapisów. Niektórzy uczeni uważają, że sztuka, czasami nazywana Historią Cardenio, została oparta na historii Don Kichota Miguela de Cervantesa. Żadne strony Cardenio nie przetrwała do dzisiaj, ale niektórzy historycy literatury przypuszczają, że późniejsza produkcja, Double Falsehood, jest jej bliską adaptacją.

Zdjęcia ze szczytu Everestu

Zdjęcie: Nationaal Archief / Wikimedia Commons / Public Domain

W 1924 roku George Mallory i Andrew Irvine podjęli niefortunną próbę zostania pierwszymi odkrywcami, którzy dotarli na szczyt Mount Everest. Szczątki Mallory’ego zostały odkryte w 1999 roku, ale nadal brakuje szczątków Irvine’a. W rezultacie nikt nie jest pewien, czy mężczyźni kiedykolwiek osiągnęli szczyt.

Według Howarda Somervella, członka zespołu wspinaczkowego Mallory’ego, Mallory pożyczył od niego aparat, zanim on i Irvine wyruszyli w swoją ostatnią podróż. Aparat Somervell nigdy został odnaleziony. Niektórzy uważają, że gdyby aparat został znaleziony, a jego obrazy zostały wywołane, mogłoby to by udowodnić, że Mallory i Irvine jako pierwsi zdobyli Everest.

Trzy czwarte pierwszego pełnometrażowego filmu na świecie trafiło na czarną listę

Zdjęcie: Charles Tait / Wikimedia Commons / Public Domain

Istnieje obszerna lista brakujących filmów z historii kina, ale prawdopodobnie najbardziej znaczącą historycznie pozycją była The Story of the Kelly Gang, niemy film z 1906 roku powszechnie uznawany za pierwszy na świecie pełnometrażowy film narracyjny .

Australijski film opowiada historię Neda Kelly’ego i jego psotnej ekipy. Odniósł ogromny sukces, mimo że czas odtwarzania trwał ponad godzinę. Niestety wszystkie zapisy filmu zaginęły do ​​połowy XX wieku. W ciągu dziesięcioleci, które minęły od jego zniknięcia, pojawiły się fragmenty filmu, które stanowią około 25% całego filmu; te części są dostępne do publicznego wglądu. Reszta filmu pozostaje zaginiona.

Ktoś odebrał Oscara w 1937 roku dla „najlepszej aktorki drugoplanowej”  – nigdy więcej go nie widziano

Zdjęcie: Bain News Service / Wikimedia Commons / Public Domain

W 1937 roku Alice Brady zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w Old Chicago, ale nie była w stanie odebrać Oscara osobiście z powodu problemu z kostką. Nieznajomy mężczyzna wskoczył na scenę, aby odebrać nagrodę w imieniu Brady, po czym zszedł ze sceny ze statuetka. Podobno nikt nigdy po ceremonii nie widział tajemniczego mężczyzny ani Oscara Brady.

Akademia w końcu wysłała Brady zastępczego Oscara. Brady zmarł na raka niecałe dwa lata później, w 1939 roku.

NASA przypadkowo pozbyła się kontrolerów sterujących „Apollo 11”

Zdjęcie: NASA / Wikimedia Commons / Public Domain

Misja Apollo 11, która zakończyła się wylądowała na księżycu Neila Armstronga i Buzza Aldrina, jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w historii ludzkości. Niestety, ktoś w NASA omyłkowo nakazał wyrzucenie trzech kontrolerów ręcznych modułów poleceń używanych do sterowania Apollo 11. Pracownik, który miał wyrzucić, zdecydował się zamiast tego sprzedać je anonimowemu nabywcy.

Tak więc miejsce pobytu kontrolerów pozostaje do dziś tajemnicą.

Źródło: Stephan Roget | Zdjęcie: Photo by Clay Banks on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x