Nierówność rasowa pogłębiona przez „białą SI”

Eksperci z University of Cambridge twierdzą, że kulturowe przedstawianie sztucznej inteligencji należy zakwestionować, ponieważ nie oferują one przyszłości „postrasowej”.

„Biel” sztucznej inteligencji (SI) usuwa kolorowych ludzi ze sposobu, w jaki ludzkość myśli o swojej przyszłości ulepszonej technologią, argumentują naukowcy.

Eksperci z University of Cambridge sugerują aktualne portrety i stereotypy dotyczące ryzyka sztucznej inteligencji, tworząc „jednorodną rasowo” siłę roboczą aspirujących technologów, tworząc maszyny z uprzedzeniami wpisanymi w ich algorytmy. Naukowcy twierdzą, że należy zakwestionować kulturowe przedstawianie SI jako białej, ponieważ nie oferują one przyszłości „postrasowej”, ale raczej taką, z której ludzie kolorowi są po prostu usuwani.

Według naukowców z Leverhulme Center for the Future of Intelligence (CFI) w Cambridge , podobnie jak inne tropy science fiction, sztuczna inteligencja zawsze odzwierciedlała rasowe myślenie w społeczeństwie. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Philosophy and Technology argumentują, że istnieje długa tradycja stereotypów rasowych, jeśli chodzi o istoty pozaziemskie – od „orientalizowanego” obcego Ming the Merciless po karaibską karykaturę Jar Jar Binksa. Jednak sztuczna inteligencja jest przedstawiana jako biała, ponieważ w przeciwieństwie do gatunków z innych planet ma atrybuty używane w przeszłości do „usprawiedliwiania kolonializmu i segregacji” – sugerują naukowcy.

Dr Kanta Dihal , który kieruje inicjatywą CFI Decolonising AI, powiedział: Biorąc pod uwagę, że społeczeństwo od stuleci promuje związek inteligencji z białymi Europejczykami, należy się spodziewać, że kiedy poproszono tę kulturę o wyobrażenie sobie inteligentnej maszyny, wyobrażają sobie białą maszynę. Ludzie ufają SI przy podejmowaniu decyzji. Przedstawienia kulturowe wspierają pogląd, że sztuczna inteligencja jest mniej omylna niż ludzie. W przypadkach, gdy te systemy są rasistowskie jako białe, może to mieć niebezpieczne konsekwencje dla ludzi, którzy nie są.

Eksperci przyjrzeli się niedawnym badaniom z szeregu dziedzin, w tym interakcji człowiek-komputer i teorii rasy krytycznej, aby wykazać, że maszyny mogą być rasowe i że utrwala to uprzedzenia rasowe w „prawdziwym świecie” . Obejmuje to prace nad tym, jak roboty są postrzegane jako odrębne tożsamości rasowe, przy czym czarne roboty są coraz częściej wykorzystywane w Internecie, oraz badanie pokazujące, że ludzie czują się bliżej wirtualnych agentów, gdy dostrzegają wspólną tożsamość rasową.

Dr Dihal powiedział: Jedną z najczęstszych interakcji z technologią sztucznej inteligencji jest wykorzystanie wirtualnych asystentów w urządzeniach takich jak smartfony, którzy mówią w standardowym białym języku angielskim klasy średniej. Pomysły na dodanie czarnych dialektów zostały odrzucone jako zbyt kontrowersyjne lub poza rynkiem docelowym.

Naukowcy przeprowadzili własne badanie wyszukiwarek i odkryli, że wszystkie nieabstrakcyjne wyniki SI miały cechy kaukaskie lub były koloru białego. Współautor artykułu, dr Stephen Cave , dyrektor wykonawczy CFI, powiedział: Obrazy seryjne dla SI destylują wizualizacje inteligentnych maszyn w zachodniej kulturze popularnej, która rozwijała się przez dziesięciolecia. Od Terminatora do Blade Runnera , Metropolis do Ex Machina – wszystkich grają biali aktorzy lub są widoczni białymi na ekranie. Androidy z metalu lub plastiku mają białe cechy, takie jak I, Robot . Nawet bezcielesna sztuczna inteligencja – od HAL-9000 do Samanthy w Her – ma białe głosy. Dopiero niedawno w kilku programach telewizyjnych, takich jak Westworld , wykorzystano postacie SI z różnymi odcieniami skóry.

Dr Dihal dodał: SI jest często przedstawiana jako przechytrzająca i przewyższająca ludzkość.Biała kultura nie może sobie wyobrazić, że zostanie przejęta przez istoty wyższe, przypominające rasy, które historycznie określała jako podrzędne. Obrazy sztucznej inteligencji nie są ogólnymi reprezentacjami maszyn podobnych do ludzi – ich biel jest wskaźnikiem ich statusu i potencjału. Podsumowując: Postrzegana biel sztucznej inteligencji utrudni osobom kolorowym postęp w tej dziedzinie. Jeśli grupa demograficzna deweloperów nie będzie się różnicować, sztuczna inteligencja zaostrzy nierówności rasowe.

Źródło: Alexander McNamara, PA Science; sciencefocus | Zdjęcia: Photo by Morning Brew on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x