,,Inwazja” starożytnego Egiptu czyli powstanie imigrantów

Pierwsze „zagraniczne” przejęcie starożytnego Egiptu mogło być w rzeczywistości wewnętrzną robotą. Około 3600 lat temu faraonowie na krótko stracili kontrolę nad północnym Egiptem na rzecz Hyksosów, władców, którzy wyglądali i zachowywali się jak ludzie z obszaru rozciągającego się od dzisiejszej Syrii na północy po Izrael na południu. Tradycyjne wyjaśnienie jest takie, że Hyksosi byli siłą inwazyjną. Jednak nowa analiza szkieletów ze starożytnej stolicy Hyksosów sugeruje alternatywę: Hyksosi byli urodzonymi w Egipcie członkami społeczności imigrantów, która powstała i przejęła władzę.

Faraonowie rządzili Egiptem od około 3100 pne do 30 pne . ale nie zawsze w pełni władali swoim terytorium. Pewien okres bezbronności rozpoczął się około 1800 roku pne, gdy następowali nieudolni faraonowie, którzy walczyli o utrzymanie porządku. Hyksosi wykorzystali próżnię władzy, przejmując kontrolę nad północnym Egiptem, zgodnie ze starożytnymi tekstami, pozostawiając faraonom tylko niewielki skrawek ziemi na południu.

Archeolodzy wiedzą, że Hyksosi nie byli podobni do typowych Egipcjan: mieli imiona takie jak ludzie z sąsiedniego regionu południowo-zachodniej Azji. Starożytne dzieła sztuki przedstawiają ich w długich, wielokolorowych ubraniach, w przeciwieństwie do zwykłego egipskiego białego stroju. Ale dokładnie, kim byli, nie było jasne.

Starożytne egipskie obrazy ścienne pokazują, że Hyksosi nosili kolorowe ubrania, podczas gdy Egipcjanie często wybierali biel.

Faraonowie twierdzili później, że Hyksosi byli obcymi najeźdźcami, którzy siłą zdobyli północny Egipt, wprowadzając zamieszanie i chaos. Ale niektórzy historycy twierdzą, że była to po prostu propaganda starożytnego Egiptu.

W latach czterdziestych XX wieku naukowcy zidentyfikowali starożytną stolicę Hyksosów, Avaris, w miejscu w delcie Nilu, około 120 kilometrów na północny wschód od Kairu. W nowym badaniu archeolog Chris Stantis z Bournemouth University i jej koledzy przeanalizowali zęby pobrane ze szkieletów pochowanych w Avaris, aby uzyskać jaśniejszy obraz tego, kim naprawdę byli Hyksos.

Gdy zęby formują się w dzieciństwie, do szkliwa przenikają niewielkie ilości metalicznego strontu z pożywienia. Porównując równowagę izotopów strontu w szkliwie z tymi w glebie regionu, naukowcy mogą ocenić, gdzie dana osoba dorastała.

Kiedy Stantis i jej koledzy zbadali zęby 36 szkieletów pochowanych w Avaris w ciągu 350 lat przed przejęciem władzy przez Hyksosów, odkryli, że 24 osoby – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – urodzili się za granicą. Nie potrafili powiedzieć, skąd pochodzą cudzoziemcy, ale naukowcy twierdzą, że ich odkrycia pokazują, że Egipt przyjmował imigrantów od setek lat, zanim Hyksosi doszli do władzy. Dane z zębów kolejnych 35 osób pochowanych w Avaris w okresie Hyksosów pokazują, że podobny wzorzec imigracji utrzymywał się po dojściu do władzy.

W związku z tym Stantis sugeruje, że władcy Hyksosów niekoniecznie byli najeźdźcami urodzonymi za granicą, ale zamiast tego mogli wyłonić się z wielowiekowej społeczności imigrantów mieszkającej w Avaris, informuje jej zespół w PLOS ONE.

Historyk i archeolog Anna-Latifa Mourad z Uniwersytetu Macquarie uważa, że ​​ten wniosek ma sens. Archeolodzy znaleźli niewiele dowodów na walki i zniszczenia, które miałyby miejsce w Avaris, gdyby miasto zostało zdobyte przez obcych najeźdźców.

Egiptolog Orly Goldwasser z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie uważa, że ​​większość imigrantów prawdopodobnie udała się do Egiptu w pokoju. Według jej badań, być może nawet wymyślili alfabet, kiedy już przyjechali.

Ich dojście do władzy można prawdopodobnie wytłumaczyć niepowodzeniami faraonów w kontrolowaniu tego obszaru, mówi egiptolog John Darnell z Uniwersytetu Yale.

Hyksosi panowali przez 100 lat, a następnie faraonowie odzyskali ich terytorium. Badacze spekulowali, że siły faraonów wypędziły władców Hyksosów do południowo-zachodniej Azji i że kara mogła zainspirować Exodus , biblijną historię, w której Izraelici opuścili Egipt i ostatecznie dotarli do ziemi obiecanej w południowo-zachodniej Azji.

Ostatecznie, mimo że Hyksosi rządzili tylko przez około 100 lat, wydaje się, że odcisnęli piętno na światowej kulturze.

Źródło: Colin Barras, doi: 10.1126 / science.abd8391 | Zdjęcia: Stock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x