Tatuaże – sztuka modyfikowania ciała

Tatuaże istnieją tak długo, jak istnieją ludzie. Od Azji Wschodniej po Wyspy Południowego Pacyfiku, Amerykę Południową i Północną, Indie, Europę – lista jest wyczerpująca. Tatuaże są wszędzie, gdzie spojrzymy. Ludzie mają wrodzone pragnienie modyfikowania ciała, czy to za pomocą pistoletu do tatuażu, czy igły do ​​przekłuwania. Są one oznakami indywidualizmu, a w niektórych kulturach nadal pozostają oznaką władzy i dominacji. Kultura japońska mówi nam, że tatuaże były często używane do oznaczania przestępców i wyrzutków, podczas gdy tatuaże indyjskie były wskaźnikiem bogactwa i klasy. Tak czy inaczej, tatuowanie jest formą sztuki.

Istnieją trzy różne style, które wyróżniają się we współczesnym świecie pełnym niesamowitych dzieł sztuki.

Styl Polinezyjski

Forma sztuki polinezyjskiej jest jednym z najpopularniejszych projektów wśród młodych mężczyzn. Same tatuaże mają głębokie znaczenie kulturowe dla tych, którzy je noszą. Maorysi z Nowej Zelandii wierzą, że ich tatuaże są święte – są podpisami, pokazują oddanie swojemu plemieniu i czczą ważne wydarzenia życiowe. Większość projektów i symboli jest abstrakcyjna, skomplikowana i głęboko wizualna. Używają mocnych, wyraźnych linii. Kiedy XIX-wieczna Europa infiltrowała i eksploatowała kraje polinezyjskie, tubylcom nakazano zakrywać modyfikacje ciała. Dopiero kapitan James Cook przywiózł rdzennych Maorysów do Londynu, a zachodnia ludność upodobała sobie ich projekty.

Styl Daleko Wschodni

Forma sztuki Dalekiego Wschodu to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wzorów na całym świecie. Większość współczesnych japońskich tatuaży łączy tradycyjne chińskie techniki, aby stworzyć piękny styl, który przestał już być kojarzony z gangami przestępczymi, takimi jak Yakuza. Wielu słynnych tatuażystów z Dalekiego Wschodu pochodzi z rodziny Horitoshi, która mieszka w Tokio w Japonii. Wcześni chińscy artyści uważali, że tatuowanie jest barbarzyńskie, wierzyli, że ciało było darem od przodków i powinno być tak traktowane, a tylko natura może je zmienić. W XVIII wieku wielu zachodnich dygnitarzy odwiedzało Daleki Wschód i uchwalono prawo, które zezwalało artystom na tatuowanie obcokrajowców. Król Jerzy V wrócił z Dalekiego Wschodu z pamiątką na ciele. W XIX stosowano tatuaże jako karę. Gdybyś był przestępcą, zostałbyś “naznaczony”, aby inni mogli cię rozpoznać.

Styl Amerykański

Sztuka Cholo jest tradycyjnie dziełem latynoskim z zachodniego wybrzeża. Większość tatuaży na rynku amerykańskim ma obecnie podstawę w tej formie sztuki. Na przestrzeni lat sztuka ulegała silnemu wpływowi różnych kultur ludowych i wciąż poszerza swoje horyzonty. Sztuka Cholo stała się bardzo popularna w programach telewizyjnych, takich jak Miami Ink i LA Ink, które zadomowiły się na ekranach telewizorów wśród amerykanów. Sztuka może zawierać różne rysunki liniowe, portrety, słowa lub frazy. Wielu uważa, że ​​król i królowa portretów cholo to Kat Von D i Chris Garver.

 

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: Wildtattooart, Didirufus, Pinterest, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x