Ostatnio przy spotkaniu ze znajomymi pojawiło się pytanie, czy niewidomi śnią w kolorze? To spowodowało, że pojawiło się więcej pytań, takich jak czy niewidomi rzeczywiście podczas snu mają jakieś wizualizacje, czy też ich sny są zakorzenione w dostępnych dla nich zmysłach takich jak dźwięki, odgłosy, smaki?

Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
Ludzie, którzy urodzili się ślepi, nie są w stanie zrozumieć jak działa wzrok

Jasne, znają definicję wzroku, ale nie wiedzą, co to jest. W ten sam sposób wszyscy wiemy, czym jest telepatia, ale nie potrafimy czytać w myślach. Z tego powodu nie widzą w swoich snach tak samo, jak w świecie jawy. Zamiast tego, podobnie jak w przypadku codziennego życia, ich doświadczanie snów jest zakorzenione w innych zmysłach.

Ludzie, którzy stracili wzrok śnią tak samo jak ludzie widzący, do czasu…

Część duńskich badań przeprowadzonych w 2014 roku wykazała, że ​​osoby niewidome urodzone ze sprawnym wzrokiem będą doświadczać wizji w snach. Jednak z biegiem czasu obrazy stają się coraz mniej ostre, aż w końcu znikają i osoby przestają śnić wizualnie. Czas to złodziej, a pamięć jest ulotna, zawsze stare wspomnienia powoli wyciekają, ponieważ są one zastępowane nowymi. W tym przypadku te nowe wspomnienia zakorzenione w zmysłach innych niż wzrok przykrywają stare, wizualne wspomnienia i tym samym sposobem niewizualne sny zmywają sny wizualne.

Ludzie niewidomi od urodzenia mają więcej koszmarów

Te same badania wykazały również coś innego, raczej interesującego – osoby niewidome od urodzenia mają zwykle więcej koszmarów niż ich widomi odpowiednicy – w rzeczywistości nawet cztery razy więcej. Powszechnie uważa się, że koszmary to mentalne próby potencjalnie niepokojących wydarzeń, opracowane jako mechanizm przygotowywania się, abyśmy mogli lepiej sobie z nimi poradzić w rzeczywistości, gdy nie śpimy. Dla większości niewidomych codzienne czynności wiążą się z wieloma niebezpieczeństwami, takimi jak na przykład zgubienie się podczas zakupów lub potrącenie przez samochód. Te, wraz ze scenariuszami, takimi jak utrata psów przewodników, były jednymi z najczęstszych koszmarów wspólnych dla wszystkich niewidomych.

 

 

Źródła: Link, Link1, Link2, Link3

Zdjęcia: Alphacoders, Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x