Zagotuj, zetrzyj, wrzuć do gulaszu… dlaczego nie wrzucić do rożka, skoro już to robisz? W rzeczywistości właśnie to planuje Hokkaido Resort Tomamu (lodowy hotel). Chce podawać ziemniaki formie przekąsek „lodów ziemniaczanych”, aby zachęcić miłośników ziemniaków do odwiedzin tej jesieni.

Od 1 września do 31 października Cafe & Bar Tsukino, położone w połowie górskiego kurortu, przy ulicy Hotaru ze sklepami i restauracjami typu „ski-in, ski-out”, będzie oferować te smakołyki. Lody tworzone są z sześciu rodzajów ziemniaków i kombinacje innych składników.

Według japońskiego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa, Hokkaido jest największym producentem ziemniaków w Japonii. Bulwy wyhodowane na Hokkaido mają bogactwo kolorów, tekstur i smaków, a Tsukino wykorzystuje każdą z ich odrębnych właściwości w swoich lodach. Te sześć odmian wykorzystuje są w kawiarni Danshaku (Irish Cobbler), maja: May Queen, Kita Akari, Inca no Mezame, Shadow Queeni Northern Ruby.

Te sześć odmian łączy się następnie z różnymi składnikami i dodatkami, aby stworzyć 100 różnych lodowych sałatek ziemniaczanych, które goście mogą spróbować. Jeden rożek kosztuje 364 jenach (12,84 PLN) i występują rożne style tematycznych:

W stylu owoców morza: solony przegrzebek, ikra łososia, kiszona kalmary, kombu itp.
Warzywne: szparagi, kukurydza, wasabi, biała fasola itp.
W stylu deserowym: dżem z wiciokrzewu muchowego, mleko z Tomamu, zunda, kinako (mąka sojowa) itp.

Informacje o restauracji
Cafe & Bar Tsukino / Cafe & Bar つ き の
Adres: Hokkaido, Yufutsu-gun, Shimukappu-mura, Naka-Tomamu
北海道 勇 払 郡 占 冠 村 中 ト マ ム
Otwarte: 12:00 – 22:00
Czas trwania: 1 września – 31 października 2020
Strona internetowa

Źródło: atpress.ne.jp | Zdjęcia: atpress.ne.jp

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x