20 Interesujących kosmicznych faktów #2

Jako że posiadamy większą wiedzę o otaczających nas ciałach niebieskich, takich jak Mars czy Księżyc niż o naszych oceanach, chcielibyśmy przedstawić Wam kolejne 20 kosmicznych faktów.

#1 Niebieska poświata Urana jest spowodowana gazami w jego atmosferze.

Atmosfera Urana składa się z wodoru, helu i metanu. Metan w górnych warstwach atmosfery Urana odfiltrowuje całe czerwone światło Słońca, ale odbija jego niebieskie fale z powrotem w przestrzeń, nadając mu niebieski wygląd.

#2 W naszym Układzie Słonecznym znajdują się 4 planety znane jako gazowe olbrzymy – Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Gazowy gigant to duża planeta, która składa się głównie z gazów, takich jak wodór i hel, i posiada tylko stosunkowo małe skaliste jądro.

#3 Wokół Urana krąży 27 księżyców, przynajmniej tyle zostało odkrytych do tej pory.

Ma 5 dużych i 22 małe księżyce. Tytania jest największym księżycem Urana i ósmym co do wielkości księżycem w naszym Układzie Słonecznym o średniej średnicy 1578 kilometrów.

#4 Ze względu na swoje wyjątkowe nachylenie rok na Uranie trwa 84 ziemskie lata.

Nachylenie 97,77 stopnia osi Urana względem orbity oznacza również, że ​​dzień trwa tam tylko 17 godzin, 14 minut i 24 sekundy.

#5 Księżyc Neptuna, Tryton, okrąża planetę wstecz.

Tryton jest jedynym dużym księżycem spośród wszystkich planet, który to robi. Jest to znane jako orbita wsteczna i astronomowie nie są pewni, dlaczego Tryton okrąża Neptuna w ten sposób.

#6 Tryton stopniowo zbliża się do planety, dookoła, której orbituje.

Naukowcy uważają, że kiedy Tryton w końcu zbliży się do Neptuna, zostanie rozerwany przez grawitację planety i może potencjalnie stworzyć kolejny pierścień wokół Neptuna – dając mu więcej pierścieni niż posiada Saturn.

#7 W kosmosie jest więcej gwiazd niż ziaren piasku na ziemi.

Na nocnym niebie jest 10 razy więcej gwiazd niż ziaren piasku na Ziemi, z 70 sekstylionami gwiazd widocznych z Ziemi przez teleskop. Ujmując to w liczbach, 70 sekstylionów to 70 000 000 000 000 000 000 000.

#8 Jedno okrążenie wokół Słońca zajmuje Neptunowi prawie 165 ziemskich lat.

Odpowiada to 60 190 ziemskim dniom! Neptun ma bardzo małą prędkość orbitalną 5,43 kilometra na sekundę. Oznacza to, że odkąd został odkryty w 1846 roku, ukończył tylko jedno okrążenie!

#9 Największy księżyc Plutona, Charon, jest tylko o połowę mniejszy od Plutona.

Te same powierzchnie Charona i Plutona są zawsze zwrócone ku sobie, co jest znane jako obrót synchroniczny.

#10 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to największy obiekt załogowy, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos.

Mająca 109 metrów długości Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) znajduje się około 400 kilometrów nad Ziemią i jest trzecim najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie.

#11 Dzień na Plutonie trwa 153,6 godziny.

Odpowiada to 6 dniom 9 godziną i 36 minutom. Dzień na Plutonie trwa tak długo ze względu na jego niską prędkość obrotową.

#12 Saturn to druga co do wielkości planeta w naszym Układzie Słonecznym.

Ma promień 58 222 km – dziewięć razy większy od Ziemi. Jednak ze względu na swoją małą gęstość waży tylko około jednej ósmej masy Ziemi.

#13 Merkury, Wenus, Ziemia i Mars są znane jako „Planety Wewnętrzne”.

Nazywa się je Planetami Wewnętrznymi, ponieważ krążą najbliżej Słońca. W naszym układzie słonecznym jako granicę części “wewnętrznej” i “zewnętrznej” uznaje się pas planetoid, który znajduje się pomiędzy orbitami Marsa a Jowisza.

#14 Wiemy więcej o Marsie i Księżycu niż o oceanach znajdujących się na naszej planecie.

W pełni odwzorowaliśmy 100% powierzchni Marsa i Księżyca Ziemi, podczas gdy byliśmy w stanie odtworzyć tylko około 5% dna oceanu.

#15 Prospero jest jedynym brytyjskim satelitą wystrzelonym za pomocą brytyjskiej rakiety BlackArrow.

Rakieta Black Arrow została opracowana w latach sześćdziesiątych i została użyta do czterech startów w latach 1969-1971. W 2019 roku został odzyskany jej wrak z miejsca “lądowania” na australijskim odludziu i wystawiony na wystawę Penicuik w Szkocji.

#16 Tylko 5% wszechświata jest widoczne z Ziemi.

68% wszechświata to ciemna energia, a 27% to ciemna materia. Oba są niewidoczne, nawet za pomocą teleskopu, co oznacza, że ​​możemy zobaczyć tylko 5% wszechświata.

#17 Światło dociera ze Słońca na Ziemię w mniej niż 10 minut.

Fotony emitowane z powierzchni Słońca przemieszczają się w próżni kosmicznej z prędkością światła, aby dotrzeć do naszych oczu w zaledwie 8 minut i 20 sekund.

#18 Nieustannie na Ziemi ma miejsce co najmniej 2000 burz.

Szacuje się, że na całym świecie każdego roku występuje około 16 milionów burz. W samych Stanach Zjednoczonych występuje około 100 000 takich zjawisk.

#19 W miarę upływu czasu rotacja Ziemi nieznacznie zwalnia.

Oznacza to, że w przeszłości dni były krótsze. Dzieje się tak z powodu oddziaływania pływowego, jakie Księżyc wywiera na Ziemię.

#20 Gdybyś jechał z prędkością 120 kilometrów na godzinę, przejechanie dookoła Saturna po jego pierścieniach zajęłoby 87 dni.

Główne pierścienie Saturna mają około 250000 kilometrów długości, chociaż ich grubości w niektórych miejscach nie przekracza 10 metrów.

Jeżeli nie macie dosyć ciekawostek o kosmosie, polecamy zajrzeć do poprzedniej dwudziestki.

 

Źródła: Link, Link1

Zdjęcia: Geekycamel, Universetoday, Wikipedia, Youtube, Phys, Space, Unsplash, Winudf

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x