SOS na piasku sprowadziło pomoc

Trzech wyrzuconych na brzeg marynarzy zostało uratowanych w poniedziałek (03.08) z odległej wyspy w Mikronezji po tym, jak ekipy poszukiwawcze zauważyły ​​ich wiadomość „SOS” zapisaną na piasku.

Od 29 lipca nie było kontaktu z trzyosobową załogą małej łódki. Zaginięcie zgłoszono 31 lipca. Marynarze płynęli w 23-milową podróż z Pulawat do atoli Pulap w Sfederowanych Stanach Mikronezji na zachodnim Pacyfiku, kiedy zeszli z kursu i skończyło się im paliwo.

Australijskie i amerykańskie samoloty wojskowe zlokalizowały rozbitków na plaży wyspy Pikelot, 1 sierpnia – według US Coast Guard .

Zbliżaliśmy się do końca naszych poszukiwań, wracaliśmy, aby uniknąć ulewnych deszczy i wtedy spojrzeliśmy w dół i zobaczyliśmy wyspę, postanawiamy to sprawdzić i wtedy zobaczyliśmy SOS i łódź tuż obok niej na plaży – powiedział podpułkownik Jason Palmeira-Yen, pilot Sił Powietrznych.

Komunikat „SOS” jest rozpoznawany na całym świecie jako wezwanie o pomoc, a ratownicy szybko na nie zareagowali.

Palmeira-Yen powiedział, że wezwał załogę statku Royal Australian Navy HMAS Canberra, ponieważ mieli dwa helikoptery, które mogły wylądować na wyspie. Załoga helikoptera z HMAS Canberra zlokalizowała marynarzy, zbadała ich pod kątem poważnych obrażeń i dostarczyła im żywność i wodę – poinformował Departament Obrony Australii. Władze stwierdziły, że mężczyźni byli w dobrym stanie. Amerykańska Straż Przybrzeżna dostarczyła im radio i poinformowała, że ​​FSS Independence jest w drodze. W poniedziałek załoga „Independence” odebrała rozbitków i zabrała ich z powrotem do ich domu na Pulap w Chuuk.

Kapitan Christopher Chase, dowódca oddziału straży przybrzeżnej Guam, powiedział, że ratunek był możliwy dzięki współpracy. Dzięki koordynacji z organizacjami wielorakiego reagowania mogliśmy uratować trzech członków naszej społeczności i sprowadzić ich z powrotem do domu, do ich rodzin – powiedział.

 

Źródło: npr.org | Zdjęcia: HOGP/AP

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x