Dlaczego piraci nosili opaski na oczy?

Wierzcie lub nie – Piraci nie nosili opasek na oczy, ponieważ jakiś łotr pozbawił ich jednego z nich. Tak, dobrze przeczytaliście! Te pirackie opaski na oczy nie miały nic wspólnego z brakującym okiem, ale raczej pozwalały lepiej widzieć w ciemności.

Czy nie lepiej widzieliby dwojgiem oczu?

Podczas przechodzenia z jasnego i dobrze oświetlonego obszaru do ciemniejszego miejsca, wasze oczy potrzebują trochę czasu, aby się do tego przystosować. Nazywa się to adaptacją do ciemności, która może zająć nawet 25 minut przy przejściu od skrajnego światła do skrajnej ciemności.

Więc jak opaska pomagała piratom?

Piraci często przemieszczali się po pokładzie i pod nim, więc zakładając opaskę,  oko miało czas by się przestawić i być nieustannie przygotowane do widzenia w ciemności. Oznacza to, że kiedy schodzili pod pokład, mogli po prostu zdjąć opaskę z oka, co sprawiało, że ich wzrok w ciemności byłby znacznie lepszy niż kogoś, kto wszedł w ciemności bez opaski.

Spróbujcie sami

Jeśli mi nie wierzycie, wyłączcie światło w jednym z pomieszczeń swojego domu i zakryjcie dłonią jedno oko, stojąc w jasnym pomieszczeniu. Przejdźcie do ciemnego pokoju, odsłońcie oko, a zauważycie, jak szybko zaczniecie dostrzegać otaczające was przedmioty w ciemności, w porównaniu do zwykłego przechodzenia z jasnego do ciemnego pokoju.

Przez te wszystkie lata wmawiano nam, że piraci są ślepi na jedno oko. A teraz pomyślcie, jakie są szanse, że tak wielu piratów było ślepych tylko na jedno oko?

 

Źródła : Link

Zdjęcia : Unsplash

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x