Po 119 latach bejsboliści nie musza golić głów

W amerykańskiej lekkoatletyce młodzieżowej baseball jest często postrzegany jako stosunkowo wyluzowany sport, ale w Japonii wcale tak nie jest. Jako pierwszy sport zespołowy, który zyskał popularność w japońskim społeczeństwie zorientowanym na grupy, bycie częścią drużyny baseballowej to poważna sprawa. Ma nawet własną nazwę w języku japońskim, yakyu / 野球 (dosłownie „piłka terenowa”), która służy jako przypomnienie językowe, że wymagana jest większa dyscyplina niż w nowszych sportach importowanych z Zachodu, takich jak piłka nożna, koszykówka i piłka nożna.

W przypadku licealistów w baseball często polega bardziej na zaangażowaniu i odpowiedzialności niż na zabawie i przyjemności. Podczas corocznego ogólnokrajowego turnieju baseballu w liceum w Koshien, najbardziej rozpowszechnionymi obrazami w mediach sportowych nie są uśmiechy zwycięskiej drużyny, ale zapłakane twarze przegranych, gardła krztuszące się z żalu, przepraszanie swoich kolegów z drużyny, kibiców i wszystkich, których wsparcia nie udało im się odwdzięczyć mistrzostwem.

Innym przykładem sztywności baseballu w liceum w Japonii jest to, że pomimo tego, że jest to sport, w którym gracze są zobowiązani do noszenia czapki lub kasku przez cały czas, wiele drużyn zmusza wszystkich graczy do golenia głów (lub przynajmniej bardzo krótkich fryzur). Od 2020 roku, w prefekturze Ehime, szkoła Saibi usunęła regułę ogolonej głowy i pozwala grać w dłuższych włosach, jeśli ktoś chce chcą.

Należy zauważyć, że Saibi, położone w stolicy Ehime, Matsuyamie, nie jest jakimś niedawno otwartym instytutem edukacyjnym New Age. Szkoła została założona ponad sto lat temu, a jej koedukacja odbyła się dopiero w 2002 roku. Saibi nie jest też miejscem, gdzie jest tylko sztuka i edukacja, ponieważ jej drużyna baseballowa jest jedną z najlepszych w prefekturze i zajęła drugie miejsce w krajowym turniej w 2004 roku .

Jednak w tym roku drużyna baseballowa zniosła wymóg ogolonej głowy. Ponieważ wiele osób rezygnuje ze strzyżenia włosów podczas pandemii koronawirusa, może się to wydawać decyzją praktyczną / medyczną. Gracze mogliby całkiem łatwo ogolić głowy w domu, a szkoła nie wspomniała o tymczasowej zmianie zasad, więc nowa polityka wydaje się wskazywać na fundamentalną zmianę filozofii szkoły.

Nie jest tak, że wszyscy w zespole nagle mają włosy do ramion, niektórzy najwyraźniej dobrowolnie decydują się na gładko ogolone głowy. Jednak większość graczy Saibi ma teraz co najmniej krótkie włosy, a nie ogolone.

Z powodu sytuacji koronawirusa, która doprowadziła do odwołania tegorocznego ogólnojapońskiego turnieju baseballowego w liceum, Saibi zamiast tego rywalizuje się w turnieju regionalnym. 5 sierpnia drużyna wygrała mecz w trzeciej rundzie, a teraz przechodzi do ćwierćfinału. Wielu graczy Saibi powiedziało, że grają wyjątkowo ostro, ponieważ nie chcą, aby ludzie myśleli, że stali się miękcy, po tym jak urosły im włosy. Kapitan drużyny Hibiki Yamada oświadczył: Wygramy turniej i udowodnimy że to, czy masz ogoloną głowę, nie ma znaczenia.

Źródło: Mainichi Shimbun via Ceron | Zdjęcia: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x