Niebezpieczne sporty extremalne – top 5

Sporty ekstremalne mają tendencję do przyciągania ludzi pragnących zaznać trochę adrenaliny i akcji. Jednak w większości z nich ryzyko można zminimalizować do niezbędnego minimum. Ale jak wszędzie i tutaj występują wyjątki. Wiele zależy również od samego zawodnika i tego, w jakim stopniu będzie w stanie zbliżyć się do granic swoich możliwości.

Jakie są więc najbardziej niebezpieczne sporty ekstremalne?

Oto kilka przykładów najbardziej ekscytujących, niebezpiecznych i śmiertelnych sportów. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!

Big Wave Surfing

Biorąc pod uwagę, jak powszechne jest surfowanie, zaskakujące jest, że ten sport znalazł się na liście. Jednak nie mówimy o twoim normalnym surfowaniu. Aby mówić o tym specyficznym rodzaju surfingu, fala, na której płyniemy, powinna mieć co najmniej 6,2 metra wysokości! W tym sporcie jest bardzo wiele czyhających na nas zagrożeń. Po pierwsze, tak duże fale są niezwykle potężne. W przypadku gdy surfer spadnie z deski, może zostać wepchnięty nawet do 15 metrów pod powierzchnię wody. Co więcej, pod wodą łatwo stracić orientację z powodu tak potężnej fali co może mieć tragiczne konsekwencje w przypadku gdy nie wydostaniemy się z wody, zanim nadejdzie kolejna fala. Zwykle trwa to około 20 sekund. Przetrwanie jednej fali jest wystarczająco trudne, a przetrwanie trzech jest prawie niespotykane. Oprócz samego utonięcia istnieje również możliwość uderzenia o dno oceanu. Bez względu na to, co tam jest – piasek, skały czy koralowce, wszystko to może być niebezpieczne dla surfera. Wszystkie fale są na tyle silne, że nawet piaszczyste dno oceanu sprawia wrażenie betonu.

Rekord świata w surfowaniu na dużych falach

Rodrigo Koxa surfował na fali o wysokości 24,4 metra, w Nazaré w Portugalii 8 listopada 2017 r. Koxa została nagrodzona Rekordem Guinnessa za największą falę, jaką kiedykolwiek surfowano podczas rozdania Big Wave Awards World Surf League.

Street Luging

Potrzebujesz szybkości? W takim razie możesz spróbować ulicznego saneczkarstwa! Ale najpierw musisz wiedzieć, że w tym prostym sporcie jest wiele rzeczy, które mogą się nie udać. Street luging został wymyślony przez deskorolkarzy, którzy zdali sobie sprawę, że mogą położyć się na deskach, aby jechać szybciej. Od tego czasu przekształcił się w swój własny sport, z bardziej wyrafinowanymi deskami specyficznymi dla tego sportu. Gdy ciało zawodnika leży płasko na desce opór wiatru jest niewielki lub żaden, co pomaga mu osiągać bardzo duże prędkości. Jednakże, ponieważ kierowca znajduje się tak blisko podłoża, łatwo jest uderzyć o nawierzchnię, nawet poprzez zwykłe sterowanie. Pomyśl o tym, nawet samo dotknięcie łokciem o ziemię podczas jazdy z prędkością 120 kilometrów na godzinę może potencjalnie spowodować poważne uszkodzenia, co z kolei najczęściej prowadzi do widowiskowego, lecz fatalnego w skutkach upadku. Chociaż wszyscy mogą zaopatrzyć się w sprzęt ochronny taki jak specjalne kombinezony i kaski, wielu zawodników uważa, że dodatkowa waga tylko ich spowalnia. Najczęstsze urazy to siniaki, złamania kości lub zwichnięcia stawów, chociaż nie ma jeszcze wiarygodnych statystyk dotyczących zgonów. Jeśli nie uprawiasz tego szalonego sportu na zamkniętej drodze, istnieje dodatkowe ryzyko związane z potencjalnymi pojazdami na drodze. To właśnie prostota saneczkarstwa ulicznego przyciąga tak wielu ludzi – czy wystarczy, by wzbudzić Twoje zainteresowanie?

Rekord świata w saneczkarstwie ulicznym

Największa prędkość w saneczkarstwie ulicznym napędzanym grawitacyjnie wynosi 163,88 km/h i została osiągnięta przez Damiana Andreya (Szwajcaria) w Les Éboulements, Quebec, Kanada, 16 września 2017 r.

Nurkowanie w jaskiniach

Chociaż nurkowanie w jaskiniach nie jest sportem zwiększającym adrenalinę, jest zdecydowanie jednym z najbardziej zabójczych. Rozważcie to, jesteście 40 metrów pod powierzchnią oceanu, a do tego znajdujecie się w jaskini. W razie popełnienia błędu nie możecie po prostu wypłynąć na powierzchnię, musicie wyjść tą samą drogą, którą weszliście. Podczas nurkowania jaskiniowego mamy wiele aspektów na, które musimy zwracać uwagę. Możemy się zgubić, może nam braknąć powietrza albo możemy utknąć w ciemności. Margines błędu jest niewielki i chociaż zagrożenia mogą wydawać się oczywiste, ludzie cały czas potrafią popełniać błędy. Środki ostrożności, jakie muszą podjąć nurkowie jaskiniowi, są widoczne w ilości potrzebnego sprzętu. Nurkowie jaskiniowi potrzebują prawie dwukrotnie więcej sprzętu niż zwykli nurkowie na wodach otwartych, takiego jak dwa zbiorniki, komputery, światła, linki bezpieczeństwa i inne. Niektórzy nurkowie nie traktują niebezpieczeństw tak poważnie, jak powinni, co pokazują statystyki. 95% wszystkich zgonów podczas nurkowania w jaskiniach jest skutkiem ludzi, którzy nie zostali odpowiednio przeszkoleni i przekroczyli swoje granice. Średnio rocznie umiera około 10 nurków jaskiniowych. Chociaż może to nie wydawać się dużą liczbą, patrząc z perspektywy, na świecie jest tylko kilka tysięcy nurków jaskiniowych.

Rekord świata w nurkowaniu w jaskiniach

Nuno Gomes jest znanym nurkiem jaskiniowym i posiada oficjalny aktualny rekord Guinnessa w zakresie najgłębszego nurkowania jaskiniowego, dokonanego w jaskini Boesmansgat (RPA) na głębokość 283 m w 1996 roku.

Free Solo Climbing

Popularność wspinaczki skałkowej rośnie. Jednak większość typowych wspinaczy używa liny! I tu właśnie wkracza szaleństwo swobodnego wspinania się w pojedynkę, w którym nie używa się sprzętu zabezpieczającego. Wszystko sprowadza się do czystych umiejętności, opanowania i formy fizycznej. Jak można się domyślić, upadek jest najczęstszą przyczyną urazów lub śmierci. Jest wiele rzeczy, które mogą się do niego przyczynić. Nawet jeśli jesteś najlepszym wspinaczem, musisz uwzględnić możliwość zmiany warunków pogodowych czy ryzyko spadających kamieni. W większości przypadków nie chodzi o to, czy upadniesz, ale kiedy! Więc jeśli nawet umiejętności nie mogą Cię ochronić, jaki jest urok tego sportu? Wielu wspinaczy, którzy uczestniczą w tym ryzykownym przedsięwzięciu, twierdzi, że jest to najczystsza forma wspinaczki – tylko wspinacz i skała. Niektórzy twierdzą też, że sprzęt czasami tylko przeszkadza, nawet jeśli jest to bezpieczniejsze. Wielu niezależnych wspinaczy zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z tym, co robią, i zniechęca innych do podążania ich śladami.

Rekord świata w free solo climbing

Znany wspinacz Alex Honnold jest pierwszą osobą, która wspięła się na kultową granitową ścianę o długości prawie 3000 stóp (915 m), znaną jako El Capitan, bez użycia lin lub innego sprzętu bezpieczeństwa.

Base Jumping

Jeśli skoki spadochronowe nie są dla Ciebie wystarczająco intensywne, skoki BASE to ich bardziej ekstremalna odmiana. BASE jest akronimem oznaczającym budynki, anteny, przęsła (mosty) i ziemię (klify) – struktury, z których skaczesz. Ten szalony sport polega na zeskakiwaniu ze stałej konstrukcji, jak opisano w nazwie sportu, i skakaniu ze spadochronem lub kombinezonem skrzydłowym. Chociaż nie spada się tak długo, jak przy zwykłych skokach ze spadochronem, doznania są o wiele silniejsze. Masz znacznie mniej czasu na rozłożenie spadochronu i prawie niewidoczny margines błędu. Skoki BASE zyskują na popularności od 1978 roku, nawet przy wysokiej śmiertelności wynoszącej 1 na 60 prób. Ze względu na niebezpieczny charakter tego sportu jest on nielegalny w większości miejsc na świecie, z nielicznymi wyjątkami. W Stanach Zjednoczonych most Perrine w Idaho jest jedyną budowlą, z której skoki BASE są legalne przez cały rok bez pozwolenia. Wszędzie indziej skoczkowie prawdopodobnie zostaną aresztowani. Ze względu na legalność wielu profesjonalnych skoczków BASE trzyma swoje skoki w tajemnicy, aby nie dać się złapać policji.

Rekord świata w base jumping

Najwyższy skok BASE – 7700 m w Himalajach autorstwa Valery’ego Rozova w 2016 roku

 

Źródła : Link, Link1, Link2

Zdjęcia : Alphacoders, Unsplash

 

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x