Cheese rolling. Najdziwniejszy sport w Anglii

Każdego roku wiosną w południowo-zachodniej Anglii w regionie Gloucester odbywa się coroczna impreza toczenia serów, podczas której ludzie ze wszystkich stron kraju przyjeżdżają, aby podziwiać zawodników, którzy zjeżdżają ze wzgórza w pogoni za okręgiem sera. Brzmi trochę dziwnie? Pozwól, że wyjaśnimy Ci, jak powstał ten sport i na czym dokładnie polega.

Co to jest cheese rolling?

To dość oczywiste, krąg sera Double Gloucester jest toczony ze szczytu wzgórza, a zawodnicy ścigają go na sam dół. Pierwsza osoba na mecie zostaje zwycięzcą, a nagrodą jest właśnie ten ser. Pierwotnie celem było złapanie sera, jednak z jego jednosekundowym wyprzedzeniem i szybkością, jakiej nabiera, staje się to dość trudne i niebezpieczne! W przeszłości zdarzały się wypadki z udziałem sera oraz publiczności, więc w 2013 roku ser został zastąpiony repliką pianki ze względów bezpieczeństwa.

Gdzie ma miejsce to wydarzenie?

Wszystko odbywa się na Cooper’s Hill, w powiecie Brockworth w Gloucester. Głównymi zawodnikami są lokalni mieszkańcy wioski, jednak nie brakuje też śmiałków z innych regionów czy nawet krajów. W sąsiedniej wiosce Shurdington znajduje się nawet pub nazwany na cześć imprezy The Cheese Rollers, w którym zawodnicy wlewają w siebie trochę odwagi przed imprezą.

 
Jak to się zaczęło?

Istnieje kilka teorii na temat tego, jak powstał ten sport, który szacuje się na XV wiek. Możliwe, że służył do rozstrzygania sporów o prawa do wypasu na terenach wspólnych. Drugie wyjaśnienie jest takie, że wydarzenie ma pochodzenie pogańskie, kiedy ludzie rzucali wiązki płonącego chrustu ze wzgórza, symbolizując Nowy Rok po zakończeniu zimy.

Jakie są zasady?

Istnieją cztery wyścigi, trzy dla mężczyzn i jeden dla kobiet, z maksymalnie 14 zawodnikami w każdym, chociaż przez lata liczba ta dochodziła nawet do 40! Mistrzowie ceremonii rozpoczynają imprezę, krzycząc: „One to be ready, two to be steady, three to prepare (w którym to momencie ser jest uwalniany), and four to be off”(gotowy, do startu, start). Następnie zawodnicy zbiegają ze wzgórza, goniąc ser, a pierwsza osoba za linią mety zostaje zwycięzcą.

Co zrobić, by wziąć udział?

Nie musisz spełniać żadnych kryteriów, aby wziąć udział w konkursie ani wcześniej wypełniać żadnych dokumentów. Wystarczy przybyć na czas na szczyt wzgórza i dać się poznać organizatorom. Chociaż ostrzegamy, nie jest sport dla osób o słabych nerwach. Bierzesz udział na własne ryzyko, upewnij się tylko, że nie nosisz swojej ulubionej pary dżinsów!

Zdjęcia : Mirror

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x