Tego nie wiedziałeś o Isaacu Newtonie, 20 faktów

Wizualizacja świata naukowego bez imienia Izaaka Newtona jest prawie niemożliwa. Był pierwszym naukowcem, który słusznie próbował znaleźć wyjaśnienie, dlaczego każdy przedmiot, który ma jakąś wagę, spada tylko w kierunku ziemi.

We współczesnym świecie Isaac Newton jest zwykle ilustrowany z drzewem jabłoni. To dlatego, że podobno doznał olśnienia, kiedy został uderzony w głowę dużym starym jabłkiem. Wbrew takim twierdzeniom nie ma solidnych dowodów na tę historię. Jednak jest możliwe, że doszedł do swojego pierwszego rozumowania na temat siły grawitacji, patrząc na spadające jabłko.

Oto 20 interesujących faktów na temat Izaaka Newtona!

#1 | Kiedy Izaak Newton był niemowlęciem, mógł zmieścić się w litrowym kubku.

Według słów jego matki. Był taki mały, bo urodził się przedwcześnie 25 grudnia 1642 roku.

#2 | Ojciec Izaaka Newtona był również nazywany Izaakiem Newtonem.

Młody Izaak został nazwany tym samym imieniem na cześć swojego ojca, który zmarł zaledwie trzy miesiące przed jego urodzeniem.

#3 | Kiedy miał zaledwie trzy lata, opuściła go jego matka Hannah Ayscough.

Zostawiła go pod opieką babci, a sama zamieszkała ze swoim nowym mężem.

#4 | Izaak Newton groził, że podpali dom, podczas gdy jego matka i ojczym wciąż znajdowali się w środku.

Unsplash | Chris Karidis

Izaak dorastał, żywiąc niechęć do swojego ojczyma, wielebnego Barnabasa Smitha, z którym jego matka miała troje dzieci. Młody Newton też nie był w dobrych stosunkach z matką. Zapisał wszystkie swoje wyznania w swoim osobistym dzienniku.

#5 | Matka Izaaka Newtona chciała, żeby został rolnikiem.

Jednak Newton dosłownie nienawidził tego zawodu. Ogólnie rzecz biorąc, jego wiejski styl życia zakończył się niepowodzeniem. Jego matka wiedziała, że ​​nie jest stworzony do pracy na wsi, więc pozwoliła mu zdobyć formalne wykształcenie.

#6 | Isaac Newton był prześladowany w szkole z powodu jego nieśmiałej i cichej natury.

Według opowieści starał się udowodnić, że jest lepszy od innych, skupiając całą swoją uwagę na nauce w szkole. W końcu spełnił to marzenie.

#7 | W wieku od 12 do 17 lat Isaac Newton zdobył wykształcenie w King’s School w Grantham.

Unsplash | Austrian National Library

W tym czasie mieszkał z Williamem Clarke, który zainteresował Isaaca Newtona chemią. Szkoła Królewska działa do dziś, a na jednym z parapetów szkoły można zobaczyć wygrawerowany podpis Newtona.

#8 | Jego wujek, wielebny William Ayscough pomógł mu dostać się do Trinity College.

Było to w Cambridge w czerwcu 1661 roku. Ponieważ nie posiadał znacznego majątku, pracował na kilku etatach w niepełnym wymiarze godzin, aby opłacić swoją edukację. Pracował głównie jako lokaj.

#9 | W 1664 roku Izaak Newton zdobył czteroletnie stypendium w Cambridge.

To dało mu szansę na zamianę pracy w niepełnym wymiarze godzin na wypoczynek, podczas którego mógł rozważać nowe pomysły.

#10 | Jego edukację przerwała dżuma w 1665 roku.

Unsplash | Kuma Kum

Uniwersytet Cambridge został zamknięty na dwa lata, podczas których Izaak Newton wrócił do posiadłości Woolsthorpe, aby poświęcić się swoimi naukowym poszukiwaniom. Był to dla niego niezwykle produktywny okres. W tym czasie najprawdopodobniej zobaczył spadające jabłko w ogrodach dworskich Woolsthorpe.

#11 | W wieku 27 lat został profesorem matematyki na Uniwersytecie Cambridge.

Minął zaledwie rok, odkąd Isaac uzyskał tytułu magistra, a profesor Isaac Burrow oddał mu swoje stnowisko, będąc pod wrażeniem jego prac matematycznych.

#12 | Isaac Newton wynalazł rachunek różniczkowy, ale nie był mądrym inwestorem.

Stracił ponad 20 000 funtów, inwestując w South Sea Company. Według dzisiejszych szacunków kwota ta wynosi ponad 3 miliony dolarów. Od tego nieprzyjemnego wydarzenia zabronił wszystkim wymieniać nazwy „Morze Południowe” w jego obecności.

#13 | Pisał więcej o religii i alchemii niż o nauce.

Jednak ta strona Isaaca pozostała ukryta. Dopiero w latach sześćdziesiątych opublikowano publicznie jego 10 milionów słów. Co ciekawe, za życia Newton nie dzielił się swoimi poglądami religijnymi dość często, po prostu o nich pisał. Potomkowie Newtona również trzymali te dokumenty w tajemnicy, obawiając się, że zrujnują jego reputację i doprowadzą do uznania go za heretyka.

#14 | Dlaczego jabłka spadają na ziemię?

Unsplash | Liana Mikah

Dlaczego księżyc, słońce i wszystkie gwiazdy również nie spadają na ziemię? To były pytania, które Izaak Newton sam sobie zadawał. I prawdopodobnie były to ciekawostki, które utorowały mu drogę do jego osiągnięć związanych z teorią grawitacji.

#15 | Jedną z najbardziej znanych książek Izaaka Newtona były Principia (Matematyczne zasady historii naturalnej).

Newton’s Principia to zbiór trzech książek, w których Izaak Newton pisał o teorii grawitacji, a także o wielu innych ideach. W książce podziela trzy ważne prawa ruchu, które znamy jako trzy prawa Newtona.

Pierwsza stwierdza, że: jeśli nie ma siły zewnętrznej, nieruchomy obiekt nie będzie się poruszał. I bez siły zewnętrznej poruszający się obiekt nie zatrzyma się.

Druga zasada: im większa siła, tym większe przyspieszenie.

Trzecie prawo: „Każde działanie ma równą i przeciwną reakcję”, na przykład balon unosi się w górę, a powietrze opada.

#16 | Isaac Newton był członkiem Parlamentu Anglii.

Nie dokonał żadnych osiągnięć na tym stanowisku. Zamiast tego niektórzy historycy z humorem wspominają, że gdy był w Parlamencie, Newton narzekał tylko na temperaturę w pomieszczeniu i poprosił o zamykanie okien.

#17 | Isaac Newton nigdy się nie ożenił.

Niektórzy historycy sugerują, że skoro Cambridge było dziedzictwem po systemach uniwersytetów katolickich, administracja zwykle sugerowała, że ​​jego studenci, stypendyści i profesorowie żyją w celibacie. Będąc szanowanym członkiem Uniwersytetu w Cambridge i kimś, kto zawsze zajmuje się nauką, Isaac Newton mógł nie znaleźć czasu na swoje życie osobiste lub po prostu nie chciał się rozpraszać.

#18 | Izaak Newton mógł mieć zespół Aspergera.

Po dokładnym przestudiowaniu jego dzienników i biografii naukowcy doszli do wniosku, że występowały u niego objawy zespołu Aspergera. Izaak Newton miał słabe życie towarzyskie. Prawie się nie odzywał i miał problemy z gniewem. Czasami nawet zapominał o jedzeniu, bo był zbyt zajęty swoją pracą.

#19 | Studenci niechętnie uczęszczali na wykłady Newtona.

Unsplash | Baim Hanif

Czasami studenci w ogóle się nie pojawiali, ale on prawie nie odwoływał wykładów. Isaac Newton spędził 30 lat swojego życia w Cambridge, ale wykazywał niewielkie zainteresowanie swoimi uczniami i profesją. Niektórzy historycy twierdzą, że studenci prawie nie rozumieli jego wykładów. Był głównie skoncentrowany na własnych badaniach.

#20 | Isaac Newton zmarł w wieku 84 lat z powodu silnego bólu brzucha.

Po osiągnięciu 80 lat zaczął mieć problemy z trawieniem, które zmusiły go do ścisłej diety. 31 marca 1727 roku Newton zmarł we śnie.

 

Źródła : Link, Link1

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x