Ile balonów potrzeba, aby unieść człowieka?

Latanie w przestworzach przy pomocy balonów to marzenie wielu dzieci i nie tylko! Ale czy w rzeczywistości jest to w ogóle możliwe? Pomysł wrócił do głowy wielu ludzi, kiedy ukazał się popularny film „Up”, a główny bohater unosił swój dom setkami balonów.

Czy coś takiego jest w ogóle możliwe?

We wszystkim jest nauka, nawet w balonach! Hel jest wystarczająco silny, aby podnieść około 1 gram na litr swojej objętości. Więc jeśli jeden balon zawiera 7 litrów helu, ten balon może unieść niecałe 7 gramów. Dlatego, aby przytrzymać balon, można go po prostu przywiązać do praktycznie wszystkiego, nawet lekkich przedmiotów. Oczywiście musisz również wziąć pod uwagę temperaturę i ciśnienie, ale wyjaśnimy to, zakładając, że nie ma żadnych dziwnych okoliczności powodujących fluktuacje.

Unsplash | Sagar Patil

Ile balonów potrzeba by dryfować w powietrzu?

Jeden balon wykonany z lateksu o wielkości 9 cali wypełniony helem o pojemności 0,007 m3 jest w stanie udźwignąć 6 gramowy ciężar oraz swoją wagę. Zakładając, że przeciętna waga statystyczna europejskiego, dorosłego mężczyzny przy wzroście 174 centymetrów wynosi 76 kg potrzeba aż 12 tysięcy i 667 sztuk balonów lateksowych o wielkości 9 cali. Przyjmując, że statystyczna waga dorosłej kobiety wynosi 63,5 kg, przy wzrośnie 158 centymetrów, to na jej lot potrzeba aż 10 tysięcy i 583 balonów o wielkości 9 cali.

Udane próby lotów przy pomocy balonów.

Na świecie jest kilka osób, którym udało się latać przy pomocy balonów. Najbardziej godnym uwagi jest wyczyn Toma Morgana z 2011 roku. Należy jednak zaznaczyć, iż Tom użył znacznie większych balonów, niż te, z którymi mamy najczęściej do czynienia. Tom próbował dokonać tego wyczynu trzy razy w Botswanie, ale za każdym razem kończyło się to niepowodzeniem. W końcu przeniósł się do Johannesburga z ostatnim zapasem helu i spróbował ponownie. Czwarta próba okazał się sukcesem! Potrzeba było 100 gigantycznych balonów i dwóch dni nadmuchiwania ich. Po udanym starcie Tom dryfował ponad 25 kilometrów i osiągnął wysokość 2,4 kilometra. Unosił się ponad dwie godziny. Gdy zbliżył się do atmosfery, sytuacja zaczęła stawać się niepewna. Temperatura wzrastała, co mogło spowodować pęknięcie balonów, a ponadto szybko dryfował w stronę korytarza powietrznego! Tom starał się zachować spokój i powoli odcinał balony, aby bezpiecznie powrócić na ziemię. Tom należał do grupy zwanej The League of Adventurists, która zainspirowała się jego wyczynem i planowała rozpocząć zawody oparte na lotach przy pomocy balonów.

Odlot 2009 | screen

 

Źródła : Link, Link1

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x