20 Interesujących kosmicznych faktów

Wraz z upływem czasu postęp technologiczny pozwolił nam dowiedzieć się więcej o kosmosie w minionym stuleciu niż kiedykolwiek wcześniej.

Dosłownie przeszukaliśmy wszechświat w poszukiwaniu niesamowitych faktów dotyczących kosmosu, w tym faktów dotyczących planet w naszym Układzie Słonecznym, księżyców, Drogi Mlecznej i nie tylko! Rozpocznij więc swoją podróż w czasie i przestrzeni i ciesz się tymi 20 szalonymi faktami na temat kosmosu!

#1 | Merkury i Wenus są jedynymi planetami w naszym układzie słonecznym, które nie posiadają księżyców.

W sumie jest 176 potwierdzonych księżyców, które krążą wokół planet w naszym Układzie Słonecznym, a niektóre z nich są większe niż sam Merkury!

#2 | Jeśli gwiazda przeleci zbyt blisko czarnej dziury, może zostać rozerwana.

Przez 20 lat zespół astronomów obserwował gwiazdę w centrum naszej galaktyki krążącą wokół czarnej dziury. Gwiazda zbliżyła się teraz na tyle blisko do czarnej dziury, że może nastąpić „grawitacyjne przesunięcie ku czerwieni”, czyli zjawisko, w którym światło gwiazdy traci energię wraz ze wzrostem grawitacji czarnej dziury.

#3 | Najgorętszą planetą w naszym układzie słonecznym jest Wenus.

Większość ludzi myśli, że to Merkury, ponieważ jest to najbliższa Słońcu planeta. Jednak Wenus zawiera dużo gazów w swojej atmosferze, co powoduje „efekt cieplarniany”, który utrzymuje stałą temperaturę 864 ° Fahrenheita (462 ° Celsjusza) na całej powierzchni planety

#4 | Nasz układ słoneczny ma 4.57 miliarda lat.

 

Naukowcy szacują, że za około 5 miliardów lat nasze Słońce rozszerzy się, stając się czerwonym olbrzymem. Za około 7,5 miliarda lat jego rozszerzająca się powierzchnia pochłonie Ziemię.

#5 | Enceladus, jeden z mniejszych księżyców Saturna, odbija 90% światła Słońca.

Enceladus jest pokryty lodową powierzchnią, która odbija światło słoneczne, a nie je pochłania, temperatury sięgają nawet -201 ° Celsjusza.

#6 | Najwyższą odkrytą górą jest Olympus Mons, która znajduje się na Marsie.

Jego szczyt ma 25 km wysokości, co czyni go prawie 3 razy wyższym niż Mount Everest. Jest nie tylko wysoki, ale ma również powierzchnię 114 000 m² – to obszar wielkości Arizony!

#7 | Galaktyka Wir (M51) była pierwszym ciałem niebieskim zidentyfikowanym jako spirala.

Wielkie, spiralne ramiona Galaktyki Wir składają się z długich pasm gwiazd i gazu, oraz zawierają dużą ilością kosmicznego pyłu. Ramiona te działają jak fabryki, sprężają wodór i tworzą gromady nowych gwiazd.

 

#8 | Rok świetlny to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu jednego roku.

Światło porusza się z prędkością około 300 000 km na sekundę. Tak więc jeden rok świetlny to około 9 500 000 000 000 kilometrów!

#9 | Galaktyka Droga Mleczna ma szerokość 105 700 lat świetlnych.

Współczesny statek kosmiczny potrzebowałby 450 000 000 lat, aby dostać się do centrum naszej galaktyki!

#10 | Słońce waży około 330 000 razy więcej niż Ziemia.

Jego średnica jest około 109 razy większa od średnicy Ziemi i jest tak duża, że ​​Ziemia mogłaby zmieścić się w słońcu około 1 300 000 razy! W rzeczywistości Słońce jest tak gigantyczne, że zawiera 99,85% całej masy naszego Układu Słonecznego.

#11 | Ślady pozostawione na Księżycu nie znikną, ponieważ nie ma tam wiatru.

Ale chwileczkę… jeśli nie ma wiatru, który by je zdmuchnął, to dlaczego flaga “powiewała”? Cóż, właściwie to nie wiało. Flaga była naturalnie pofałdowana i usztywniona od góry metalowym prętem, dlatego nie mogła opaść i wyglądała dość naturalnie. Z kolei za ewentualny ruch odpowiadali wyłącznie dotykający materiału astronauci.

#12 | Ze względu na niższą grawitację osoba ważąca 100 kilogramów na Ziemi ważyłaby 38 kilogramów na Marsie.

Wysyłając łaziki na powierzchnię Marsa, naukowcy biorą to pod uwagę, aby móc załadować łazik większą ilością sprzętu i zbudować go z bardziej wytrzymałych materiałów.

#13 | Istnieje 79 znanych księżyców krążących wokół Jowisza.

Jowisz jest planetą w naszym Układzie Słonecznym, która posiada największą liczbą księżyców, a także największy księżyc w naszym Układzie Słonecznym. Ten księżyc nazywa się Ganimedes i ma średnicę około 5268,2 km, jest większy niż Merkury i można go zobaczyć przy pomocy lornetki!

#14 | Dzień na Marsie trwa 24 godziny 39 minut i 35 sekund.

Więc zakładasz, że na Marsie jest mniej dni w roku niż na Ziemi, prawda? Źle! Ponieważ Mars krąży wokół Słońca wolniej niż Ziemia, w rzeczywistości marsjański rok ma 687 marsjańskich dni!

#15 | Amerykańska sonda kosmiczna LCROSS znalazła dowody na obecność wody na Księżycu Ziemi.

Podczas gdy woda nie może istnieć na powierzchni Księżyca w obecnych warunkach, naukowcy są przekonani, że lód  może przetrwać w zimnych, stale zacienionych miejscach na dwóch biegunach Księżyca.

#16 | Słońce wykonuje pełny obrót raz na 25 – 35 dni.

Tak więc dla nas na Ziemi jeden pełny obrót to jeden pełny dzień. Jednak nasze gigantyczne słońce potrzebuje 25 – 35 ziemskich dni, aby wykonać jeden pełny obrót!

#17 | Ziemia jest jedyną planetą nienazwaną imieniem Boga.

Nikt nie wie, skąd wzięła się nazwa Ziemi, wiemy tylko, że pochodzi z połączenia staroangielskich i starogermańskich słów oznaczających „ziemię”.

#18 | Pływy występujące na morzach i oceanach są powodowane przez grawitacje Słońca i Księżyca.

Dzieje się tak, dzięki sile grawitacji tych ciał niebieskich, która powoduje, że Ziemia i znajdująca się na niej woda wybrzuszają się po stronie najbliższej Księżycowi lub Słońcu.

#19 | Według matematycznych wyliczeń białe dziury są możliwe, chociaż jak dotąd ich nie znaleźliśmy.

Biała dziura to hipotetyczny obszar czasoprzestrzeni, do którego nie można wejść z zewnątrz, chociaż materia i światło mogą uciec z jej wnętrza. Zasadniczo jest to odwrotność czarnej dziury.

#20 | Na Wenus jest więcej wulkanów niż na jakiejkolwiek innej planecie w naszym Układzie Słonecznym.

Na powierzchni Wenus znajduje się ponad 1600 wulkanów, w tym wysoki na 8 km wulkan zwany Maat Mons.

Jeżeli masz ochotę na więcej kosmicznych ciekawostek, zapraszamy do części drugiej.

 

 

Źródła : Link
Zdjęcia : NASA, SPACE, Unsplash, Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Jeżeli nie macie dosyć ciekawostek o kosmosie, polecamy zajrzeć do poprzedniej dwudziestki. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x