Depresja – garść ciekawostek

Depresja istnieje tak długo, jak długo istnieją ludzie. Z biegiem lat stała się bardziej rozpoznawalna jako choroba, na którą cierpi wiele osób. Kiedy myślimy o depresji, zwykle wiążemy ją z traumatycznymi wydarzeniami lub reakcją na coś smutnego w naszym życiu, ale depresja jest o wiele bardziej złożona.

Oto 8 faktów, które pomogą Ci zrozumieć, czym jest depresja.

 

#1 | Istnieje 9 różnych form depresji.

Unsplash | Kat J

W depresji różne elementy powodują jej różne rodzaje. Istnieje 9 typowych form. Depresja kliniczna występuje najczęściej i możemy mówić o niej wtedy gdy lekarz zdiagnozował u Ciebie depresję. Epizod depresyjny to sytuacja, w której lekarz diagnozuje kliniczną depresję i decyduje, czy przechodzisz przez łagodne, umiarkowane czy ciężkie epizody. Nawracające zaburzenie depresyjne występuje wtedy, gdy zdiagnozowano u Ciebie depresję więcej niż 2 razy. Innym rodzajem depresji jest depresja reaktywna. Jest ona spowodowana traumatycznymi lub stresującymi wydarzeniami w życiu, takimi jak utrata członka rodziny lub problemy finansowe. Dystymia, znana również jako przewlekła depresja występuje wtedy, gdy doświadczasz ciągłej łagodnej depresji przez ponad 2 lata. Depresja maniakalna, znana również jako choroba afektywna dwubiegunowa, nie jest samą formą depresji, ale osoby cierpiące na chorobę dwubiegunową doświadczają ciężkich epizodów depresyjnych. U niektórych osób zdiagnozowano depresję psychotyczną, kiedy ktoś doświadcza ciężkiego epizodu depresyjnego i ma halucynacje lub urojenia. Jest to również znane jako psychoza. Niektóre kobiety po urodzeniu dziecka doświadczają depresji prenatalnej lub poporodowej. Depresja prenatalna jest doświadczana przez matkę w czasie ciąży, a depresja poporodowa występuje po porodzie i może dotyczyć zarówno matki, jak i ojca noworodka. Bardziej powszechną formą depresji jest sezonowe zaburzenie afektywne, znane jako SAD. Jest ona wynikiem zmieniającej się pogody i klimatu wokół Ciebie.

 

#2 | 1 na 10 osób doświadczy depresji.

Unsplash | Joshua Earle

Depresja może wystąpić w każdym wieku i u każdego. Statystyki sugerują, że 1 na 10 z nas doświadczy tego za życia. W 2016 roku National Institute of Mental Health oszacował, że 16,2 mln dorosłych w USA doświadczyło w tym roku co najmniej jednego poważnego epizodu depresji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na całym świecie na depresję cierpi ponad 300 milionów ludzi. U nieco ponad 4% światowej populacji zdiagnozowano depresję kliniczną.

 

#3 | Nie zawsze musi istnieć oczywisty powód do depresji.

Unsplash | Fernando @cferdo

Chociaż czynniki takie jak trauma, utrata bliskiej osoby czy lęk, mogą być oczywistymi przyczynami depresji, czasami nie ma oczywistego powodu. Czasami ludzie mogą być niezwykle szczęśliwi w życiu, gdy wszystko idzie zgodnie z planem i nagle stają w obliczu depresji. Może to być spowodowane hormonami i substancjami chemicznymi w naszych mózgach, które mogą być trudne do zaakceptowania lub wyjaśnienia, gdy czujemy, że musimy zawsze mieć powód, by czuć się źle.

 

#4 | Istnieje ponad 15 objawów depresji.

Unsplash | Jake Melara

Większość z nas w pewnym momencie życia doświadczy smutku, ponieważ jest to naturalna reakcja na negatywną sytuację. Jednak depresja jest chorobą i ma dużo więcej objawów niż tylko smutek. Depresja może powodować dowolny z następujących objawów; uczucie niepokoju, rozdrażnienia, smutku, pustki. Niektórzy ludzie odczuwają brak energii lub utratę zainteresowania rzeczami, które kiedyś kochali. Inny zestaw objawów jest związany z dietą, niektórzy ludzie tracą apetyt lub odchodzą w drugą stronę i bardzo dużo jedzą, co może powodować przyrost masy ciała. Oprócz zmian apetytu często występują problemy ze snem. Mogą również występować objawy fizyczne i emocjonalne, takie jak bóle głowy, bóle ciała, a także problemy trawienne.

#5 | Nie każdy ma dostęp do pomocy.

Unsplash | Elijah O’Donnell

Wiele osób uważa, że depresje ​​można po prostu „przeboleć”, ale jest to prawdziwa choroba, która wymaga leczenia. W 2014 roku WHO stwierdziła, że ​​prawie połowa światowej populacji nie miała dostępu do psychiatry. W niektórych krajach na 1 psychiatrę przypadało średnio ponad 100 000 pacjentów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie na 100 000 osób przypadało około 13 psychiatrów. W Europie średnia wynosiła 20-40 psychiatrów na 100 000 osób.

#6 | Neuroprzekaźniki mogą powodować depresję.

Unsplash | Alina Grubnyak

Neuroprzekaźniki odgrywają ważną rolę w regulacji nastroju w mózgu. Serotonina i dopamina to dwa główne neuroprzekaźniki, które mogą powodować depresję w przypadku, gdy między nimi nie ma równowagi. Serotonina jest substancją chemiczną w naszym mózgu, która odpowiada za nasze dobre samopoczucie, a dopamina pomaga regulować emocje, pamięć, myślenie i motywację. Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, co powoduje, zachwiania równowagi między tymi neuroprzekaźnikami.

#7 | Depresja może być rozwijana już od 3 roku życia!

Unsplash | Kat J

Fundacja Brain and Behaviour stwierdziła, że ​​u niektórych dzieci już w wieku 3 lat zdiagnozowano wczesną formę depresji. Badanie przeprowadzone przez dr Luby’ego z Wydziału Psychiatrii Washington University School of Medicine wykazało, że gdy dziecko osiąga 3 lata, posiada już odpowiednio rozwinięte umiejętności komunikacji, zachowań społecznych i emocjonalnych, dzięki czemu łatwiej jest zidentyfikować objawy i zdiagnozować depresję. Przed ukończeniem 3 roku życia trudno jest zdefiniować działania, które mogłyby być związane z objawami depresji, dlatego u nikogo nie zdiagnozowano depresji poniżej 3 roku życia.

#8 | Stany Zjednoczone są trzecim najbardziej “depresyjnym” krajem na świecie.

Unsplash | Travis Gergen

Na całym świecie są miliony przypadków depresji i można pomyśleć, że to kraje rozwijające się mogą najbardziej cierpieć z jej powodu, ponieważ mają więcej powodów do zmartwień. Ale nie zawsze tak jest. Badanie przeprowadzone przez WHO pokazuje, że Stany Zjednoczone zajmują trzecie miejsce na liście 10 najbardziej dotkniętych kryzysem krajów. Na pierwszym miejscu są Chiny, a drugie Indie.

Teraz wiesz więcej o depresji, jej przyczynach i skutkach. Niektórzy z twoich najbliższych przyjaciół lub krewnych mogą cierpieć i nie wiedzieć, że doświadczają depresji. To może być trudny temat do omówienia, ale im bardziej się wspieramy i edukujemy, tym większej liczbie osób możemy pomóc.

 

Źródła : Link, Link1, Link2, Link3

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x