Dla większości nastolatków granie w gry wideo jest przyjemną i często towarzyską formą spędzania czasu. Podczas gdy granie w gry wideo jest rozrywką, rośnie obawa, że ​​spędzanie zbyt dużej ilości czasu na graniu w gry wideo wiążę się z negatywnymi skutkami rozwojowymi i może stać się uzależnieniem.

Niedawne sześcioletnie badanie, najdłuższe badanie jakie kiedykolwiek przeprowadzono na temat uzależnienia od gier wideo, wykazało, że około 90% graczy nie gra w sposób, który jest szkodliwy lub powoduje negatywne długoterminowe konsekwencje. Jednak znaczna mniejszość może naprawdę uzależnić się od gier wideo, w wyniku czego może cierpieć psychicznie, społecznie i behawioralnie.

„Celem tego konkretnego badania jest przyjrzenie się długofalowemu wpływowi posiadania określonej relacji z grami wideo i temu, jak wpływa to na człowieka w czasie” – powiedziała Sarah Coyne, profesor życia rodzinnego i główna autorka badania. „To see the impact, we examined the trajectories of pathological video gameplay across six years, from early adolescence to emerging adulthood”.

Oprócz znalezienia długoterminowych konsekwencji dla uzależnionych graczy, to badanie, opublikowane w Developmental Psychology, przełamuje również stereotypy graczy i wykazało, że patologiczna gra nie jest jednorodnym zaburzeniem dla wszystkich.

Patologiczna rozgrywka wideo charakteryzuje się nadmiernym spędzaniem czasu na graniu w gry wideo, trudnościami z odłączeniem się od nich oraz zakłóceniami zdrowego funkcjonowania na skutek gier.

Tylko około 10% graczy zalicza się do patologicznej kategorii graczy. W porównaniu z grupą niepatologiczną, osoby z badania wykazywały wyższy poziom depresji, agresji, nieśmiałości, problematyczne nadużywanie telefonów komórkowych i niepokój w okresie dorastania. Stało się tak pomimo tego, że grupy były takie same pod względem wszystkich tych zmiennych w początkowym punkcie czasowym, co sugeruje, że gry wideo mogły być ważne w rozwoju tych negatywnych wyników.

shutterstock | Gorodenkoff

Aby zmierzyć czynniki predykcyjne i skutki uzależnienia od gier wideo, Coyne zbadał 385 nastolatków w okresie ich dojrzewania. Każda osoba wypełniła wiele kwestionariuszy raz w roku przez okres sześciu lat. Kwestionariusze te mierzyły depresję, lęk, agresję, przestępczość, empatię, zachowania prospołeczne, nieśmiałość, reaktywność sensoryczną, stres finansowy i problematyczne korzystanie z telefonów komórkowych.

Znaleziono dwa główne czynniki przez, które znacząco wzrasta szansa na uzależnienie od gier wideo: bycie mężczyzną i niski poziom zachowań prospołecznych. Wyższe poziomy zachowań prospołecznych lub dobrowolne zachowania mające na celu przyniesienie korzyści innej osobie były zwykle czynnikiem chroniącym przed objawami uzależnienia.

Poza tymi czynnikami Coyne odkryła również trzy różne trajektorie korzystania z gier wideo. Siedemdziesiąt dwa procent nastolatków miało stosunkowo niskie objawy uzależnienia w ciągu sześciu lat zbierania danych. Kolejne 18% nastolatków zaczynało od umiarkowanych objawów, które nie zmieniały się w czasie, a tylko 10% nastolatków wykazywało rosnący poziom patologicznych objawów hazardowych w trakcie badania.

Wyniki sugerują, że chociaż około 90% graczy nie gra w sposób, który jest dysfunkcyjny lub szkodliwy dla życia jednostki, nadal istnieje spora mniejszość, która jest naprawdę uzależniona od gier wideo i cierpi z czasem na objawy uzależnienia.

Odkrycia te są również sprzeczne ze stereotypem graczy mieszkających w piwnicy swoich rodziców, którzy nie są w stanie utrzymać się finansowo ani znaleźć pracy z powodu fiksacji na punkcie gier wideo. Przynajmniej mając dwadzieścia kilka lat, patologiczni użytkownicy gier wideo wydają się być równie stabilni finansowo i rozwijający się jak gracze, którzy nie są uzależnieni.

„Naprawdę uważam, że w grach wideo jest kilka wspaniałych rzeczy” – powiedział Coyne. „Ważne jest, aby używać ich w zdrowy sposób i nie dać się wciągnąć w patologiczne poziomy”.

 

Unsplash | JESHOOTS

Źródła: Link | Link#1
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x