Rój latających mrówek zakłóca radary pogodowe

Zdjęcie powyżej wygląda tak, jakby przedstawiało chmurę deszczową dryfującą nad Kent, Londynem i południowy wschodem Wielkiej Brytanii –  to nie jest chmura deszczowa. Przyjrzyj się bliżej, a zobaczysz małą strzałkę oznaczającą niebieski obszar jako „latające mrówki”. Jest ich tak wielu, że zakłócają radary pogodowe.

Met Office (narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii) wyjaśnia: Latem mrówki mogą wzbić się w przestworza w olbrzymich grupach, zwykle w ciepłe, wilgotne i bezwietrzne dni.

Nie ma konkretnej daty kiedy latającej mrówki gromadzą się w tak duże skupiska. Odbywa się to mniej więcej w podobnym czasie latem, a roje zwykle osiągają największe rozmiary tylko przez jeden dzień. Każdego roku nowonarodzone dziewicze królowe w kolonii starają się założyć własne kolonie, do których potrzebują nowych partnerów. Królowym i robotnicą wyrastają skrzydła i oddalają się od obecnej kolonii, aby zapobiec krzyżowaniu się, podczas gdy inne robotnice – samce – mrówek również wyruszają w poszukiwaniu innej królowej. Jeśli królowa znajdzie partnera do kopulacji, założy nową kolonię i pozostanie tam do końca życia, a jej skrzydła opadną. Robotnice płci męskiej zwykle po kopulacji umierają.

Źródło: metro.co.uk | Zdjęcie: metro.co.uk

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x