W dzisiejszych czasach nie można uciec od wiadomości o koronawirusie. Jest na pierwszej stronie każdej gazety, w nagłówkach wiadomości w każdej transmisji, a ludzie na całym Facebooku przestali pisać o czymkolwiek innym. Ale ile z tego, co wiesz, to potwierdzone fakty? Na przykład, czy wiesz, że ze wszystkich zamkniętych spraw 83% zakończyło się całkowitym wyzdrowieniem? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że z aktywnych przypadków 98% pacjentów jest tylko w łagodnym, niegroźnym stanie?

Mamy nadzieję, że te 5 faktów na temat koronawirusa pomoże Ci przebić się przez mętne wody dezinformacji i zachować spokój.

#1 | Wirus pochodzi od nietoperzy.

Koronawirusy to rodzina wirusów wywołujących choroby u zwierząt. Ze wszystkich różnych typów koronawirusów obecnych w królestwie zwierząt tylko siedem przeszło na ludzi. Przy czym tym najnowszym jest Covid-19, który został zidentyfikowany przez dopasowanie jego kodu genetycznego do tego samego, który znaleziono u nietoperzy. Obecnie uważa się, że ta globalna pandemia rozpoczęła się na w Chinach na rynku Wuhan, na którym sprzedawane są zarówno żywe, jak i martwe zwierzęta. Jednak nietoperze nie były sprzedawane w omawianym miejscu, a zatem wysunięto teorię, że nietoperze zaraziły żywe kurczaki lub inne zwierzęta sprzedawane na targu.

#2 | Covid-19 jest związany z wirusami Mers i Sars

Spośród siedmiu szczepów koronawirusa, które zostały przeniesione na ludzi, bliskowschodni zespół oddechowy (Mers) i zespół ostrej niewydolności oddechowej powodowany przez SARS należą do najbardziej śmiercionośnych. Te dwa wirusy od 2002 roku spowodowały śmierć ponad 1500 osób.

#3 | Koronawirus nie dotyka dzieci tak bardzo, jak dorosłych.

Ze wszystkich dotychczasowych przypadków Covid-19 w Ameryce tylko 1,7% dotyczyło dzieci, a od 0,58% do 2,0% stanowiły dzieci, które zachorowały na niego, będąc w stanie krytycznym. Do tej pory odnotowano tylko trzy zgony wśród najmłodszych. Ale dlaczego tak jest? Jest to wciąż gorący temat w społeczności naukowej, w którym wysuwanych jest wiele różnych teorii. Niektórzy uważają, że młode receptory w ciałach lub płucach dzieci zakłócają zdolność wirusa do wygodnego umiejscowienia się w ich organizmach. Jednak podczas wielkich epidemii Sars i Mers również nie uwzględniono żadnych dzieci w liczbie ofiar śmiertelnych. Naukowcom zależy na ustaleniu, dlaczego wirus działa w ten sposób, ponieważ odkrycie, dlaczego dzieci wydają się być odporne, może być kluczem do znalezienia lekarstwa.

#4 | Koronawirus osiągnął stadium pandemii.

11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że ​​rozprzestrzenianie się Covid-19 jest obecnie na etapie pandemii. Szef WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że pomimo oznaczenia wirusa jako pandemii, ich rady pozostają takie same dla krajów, które próbują z nim walczyć. Powiedział, że rządy muszą „znaleźć odpowiednią równowagę między ochroną zdrowia, minimalizowaniem paniki i poszanowaniem praw człowieka”, ale także, że „robienie właściwych rzeczy ze spokojem i ochrona obywateli świata jest możliwa”.

#5 | Wirus nie przenosi się drogą powietrzną.

Jak dotąd nie ma dowodów na to, że szczep Covid-19 rozprzestrzenia się przy pomocy powietrza. Oficjalne informacje mówią, że wirus może rozprzestrzeniać się tylko poprzez bliski kontakt, np. spędzenie dłuższej chwili w małej odległości z osobą, która jest zarażona. Najlepszym sposobem, aby uchronić się przed rozprzestrzenianiem Covid-19, jest noszenie maseczek ochronnych, a także regularne mycie rąk, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się, przez dotknięcie powierzchni, na której wirus może się utrzymywać.

Przede wszystkim jednak pamiętaj, aby zachować spokój i czujność, a jeśli uważasz, że mogłeś/aś zarazić się wirusem, skontaktuj się telefonicznie z państwową służbą zdrowia i poproś o poradę w zakresie samoizolacji i leczenia.

 

Źródła : BBC, CDC, Vox, Washington Post

Zdjęcia : Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x