Zhong Zhong i Hua Hua pierwsze chińskie klony małp

W chińskim laboratorium sklonowano dwie małpy. Zostały stworzone tą samą techniką, jakiej używano do klonowania owcy Dolly w 1996 roku. Zhong Zhong i Hua Hua urodzili się w chińskim laboratorium. Naukowcy twierdzą, że rosną normalnie.

Ponad dwie dekady temu Dolly została pierwszym pomyślnie sklonowanym ssakiem. Od tego czasu klonowano krowy, świnie, psy i inne ssaki. Uważano, że klonowanie naczelnych jest trudniejsze niż tworzenie innych ssaków w laboratorium. Chiński zespół przybliżył społeczność naukową o krok do klonowania ludzi.

Technika zastosowana w teście polega na przeniesieniu jądra komórki do komórki jajowej, z której usunięto jądro. Eksperyment był niezwykły, ponieważ wykorzystano komórki płodowe zamiast komórek dorosłych. Sklonowanie tylko dwóch małp wymagało od chińskich naukowców wielu prób i 127 komórek jajowych.

Zdaniem naukowców klonowanie małp pomoże badać choroby ludzi, w tym raka i chorobę Alzheimera. Jest to również ważne w badaniach nad lekami.

W ostatnich latach Chiny dużo zainwestowały w badania. Pomyślny test nastąpił w czasie, gdy amerykańscy i europejscy naukowcy wycofali się z wykorzystywania małp człekokształtnych z powodów etycznych.

Wypchana Dolly jako eksponat w Royal Museum of Scotland, Shutterstock/John Chadwick

 

Źródła : BBC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x